Barcelona kërcënon me veprime ligjore lidhur me rrjedhjet e kontratës së Messit, që përfshinin klauzolën e vogël të lirimit

Barcelona kërcënon me veprime ligjore lidhur me rrjedhjet e kontratës së Messit, që përfshinin klauzolën e vogël të lirimit

Sport September 23, 2022 - 09:39
Lajmet e fundit nga Sporti

Barcelona po kërcënon të ndërmarrë veprime ligjore kundër gazetës spanjolle, që zbuloi kërkesat e supozuara për kontratë nga Lionel Messi.

Superylli argjentinas u largua nga “Camp Nou” si lojtar i lirë në verën e vitit 2021, pasi iu bashkua Paris Saint-Germainit, por vetëm pasi u bënë çdo përpjekje për të vendosur kushte të reja.

“El Mundo” pretendon se është vënë në dijeni për disa detaje brenda këtyre bisedimeve, me shtatë herë fituesin e Topit të Artë që thuhet se ka përcaktuar se donte që klauzola e tij e lirimit të binte në një simbolike prej 10,000 €, për familjen e tij dhe atë të Luis Suarezit, t’i jepeshin kuti private dhe garanci për pagesën e pagave të shtyra dhe vëllait të tij Rodrigo t’i paguhej komision i prapambetur për punën e tij si agjent.

Barça nuk ka treguar mirësi të shohë biznesin e tyre të diskutohet në publik dhe ka thënë në një deklaratë të publikuar në faqen zyrtare të klubit: “Në lidhje me informacionin e publikuar në El Mundo nën titullin “Barca Leaks, dosjet sekrete të klubit”, Barcelona shpreh indinjatën për rrjedhjen e qëllimshme të informacionit që është pjesë e një procesi ligjor. Klubi i vjen keq që media në fjalë mburret se ka “qasje në një numër të madh dokumentesh dhe e-mailesh që janë pjesë e hetimit të Barcagate” kur ky informacion ende nuk është ndarë”.

“Në çdo rast, neni në fjalë bën publike dokumente që nuk kanë të bëjnë me çështjen në vazhdim dhe përdorimi i tyre është një fyerje për reputacionin dhe konfidencialitetin e klubit. Për këtë arsye, dhe me qëllim të mbrojtjes së të drejtave të Barcelonës, departamenti ligjor i klubit po studion masat ligjore që duhen marrë”.

“Barcagate” i referohet mosmarrëveshjes ligjore në vazhdim në lidhje me pagesat e pretenduara të palëve të treta dhe fushatat e shpifjeve kundër legjendave të klubit nga ish-presidenti, Josep Maria Bartomeu dhe një bordi drejtorëve që dhanë dorëheqjen nga postet e tyre në tetor 2020. /Zeri.info