“S’e kemi Azerbajxhanin për të luajtur”, trajneri i Brazilit Tite reagon ashpër pas pretendimeve të Mbappes rreth Kupës së Botës

“S’e kemi Azerbajxhanin për të luajtur”, trajneri i Brazilit Tite reagon ashpër pas pretendimeve të Mbappes rreth Kupës së Botës

Sport August 17, 2022 - 12:11
Lajmet e fundit nga sporti

Trajneri i Brazilit, Tite, ka reaguar ndaj pretendimit të Kylian Mbappes se është më e lehtë për ekipet e Amerikës së Jugut të kualifikohen në Kupën e Botës sesa homologët e tyre evropianë.

Evropa ka dominuar turneun më prestigjioz të futbollit ndërkombëtar në kujtimet e fundit, duke nxjerrë katër fituesit e fundit.

Një skuadër e Amerikës së Jugut nuk ka triumfuar që nga viti 2002, kur Brazili mundi Gjermaninë në finale.

Argjentina ishte më afër përfundimit të kësaj serie në vitin 2014, duke rënë në pengesën e fundit ndaj Gjermanisë.

Në maj, Mbappe - i cili fitoi Kupën e Botës me Francën katër vjet më parë - ofroi një shpjegim se pse skuadrat e Amerikës së Jugut kanë pasur vështirësi, duke thënë: "Argjentina dhe Brazili nuk e kanë atë nivel konkurrence në Amerikën e Jugut, futbolli është jo aq i zhvilluar sa në Evropë, prandaj fituesit më të fundit të Kupës së Botës kanë qenë evropianë”.

Ylli i Paris Saint-Germainit tashmë është kritikuar nga sulmuesi i Interit dhe Argjentinës, Lautaro Martinez, për komentet e tij dhe tani Tite është bërë figura e fundit e futbollit që vë në dyshim pikëpamjet e tij.

"Ndoshta [Mbappe] po flet për këto përplasje të Ligës së Kombeve ose miqësore evropiane, por jo kualifikueset e Kupës së Botës", tha ai në mbrojtje të kualifikimeve për Kupën e Botës CONMEBOL gjatë një interviste me “ESPN Brazil”.

Tite shtoi: "Ne nuk kemi, me gjithë respektin e duhur, Azerbajxhanin për të luajtur. Ne nuk kemi askënd që ju jep pushim.

“Kualifikuesit këtu kanë një shkallë shumë më të lartë vështirësie sesa faza e grupeve [kualifikuese evropiane]”.

Brazili nuk e ka fituar Kupën e Botës për 20 vjet, por kjo nuk i ka penguar ata të dalin si favorit për turneun e këtij dimri.

Megjithatë, ata do të përballen me konkurrencë të ashpër nga një mori skuadrash të forta evropiane.

Mbajtësja e Francës dhe finalistëve të Euro 2020, Anglia pritet që të dyja të bëjnë mirë, ashtu si edhe Spanja dhe Gjermania.

Argjentina po përmendet gjithashtu si fituese e mundshme, me Katarin 2022 që ka të ngjarë të jetë Kupa e Botës e fundit e Lionel Messit. /Zeri.info