Dhoma e zhveshjes e PSG-së ndahet pasi marrëdhënia e Neymarit dhe Mbappes prishet

Dhoma e zhveshjes e PSG-së ndahet pasi marrëdhënia e Neymarit dhe Mbappes prishet

Sport August 17, 2022 - 09:47
Lajmet e fundit nga sporti

Mosmarrëveshja e penalltive e fundjavës së kaluar midis sulmuesve të Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappes dhe Neymarit solli një grindje të gjatë.

Siç raporton “Goal”, marrëdhënia e tyre e tensionuar kërcënon të ndajë dhomën e zhveshjes në fazat e hershme të sezonit.

Mbappe e shpërfilli Real Madridin për të nënshkruar një zgjatje të kontratës me PSG-në, por ndjenjat e ngrohta nga ajo marrëveshje monumentale janë qetësuar shpejt.

Burimet thonë se sulmuesi francez është i pakënaqur që ndikimi i tij pas dyerve të mbyllura nuk është rritur muajt e fundit. Ai është i mërzitur që Neymar ka fituar fuqi mes shokëve të skuadrës, duke përfshirë Lionel Messin dhe Sergio Ramos dhe mendon se nuk ka marrë statusin që i ishte premtuar nga udhëheqja e klubit.

Kjo me sa duket e ka çuar PSG-në në prag të krizës në sezonin e parë të trajnerit Christophe Galtier në krye.

Në vend që të bashkohen nën ambicien e përbashkët për të sjellë një kurorë të Ligës së Kampionëve në kryeqytet, disa lojtarë duket se janë larguar me njëri-tjetrin.

Sipas mediumit në fjalë është thënë se Mbappe është i shqetësuar nga roli i tij minimal në hierarkinë e dhomave të zhveshjes në lidhje me respektin që ai beson se ka fituar. Ai ka treguar zhgënjim ndaj Neymarit që ka influencuar në mes të fillimit të brazilianit në sezon.

Neymar dukej se do të largohej nga Parc des Princes në fillim të kësaj vere, vetëm për ta bërë të qartë se dëshironte të qëndronte dhe të angazhohej sërish. Në dy ndeshjet e tij të para në Ligue 1, Neymari ka shënuar tre gola dhe tre asistime, dhe përpjekjet e tij në stërvitje thuhet se kanë tërhequr vëmendjen e bashkëlojtarëve.

Mbappe më parë e shikonte Neymarin si një aleat të ngushtë, por këto ndjenja duket se kanë ndryshuar.

Sulmuesi ka qenë nën kritika të ashpra për shkak të dy incidenteve fundjavën e kaluar në fitoren 5-2 ndaj Montpellierit.

Mbappe u grind me Neymarin për detyrën e penalltisë pasi ai humbi një goditje nga pika e bardhë më herët në ndeshje, dhe në një moment tjetër të diskutueshëm, ai u duk se hoqi dorë nga një kundërsulm pasi nuk mori një pasim në fushë.

Të dy incidentet u panë negativisht nga bashkëlojtarët. /Zeri.info