Tuchel pranon se askush nuk dëshiron fanellën me nr. 9 të Chelseat

Tuchel pranon se askush nuk dëshiron fanellën me nr. 9 të Chelseat

Sport August 06, 2022 - 12:42
Lajmet e Fundit nga Sporti

Trajneri i Chelseat, Thomas Tuchel, ka pranuar se lojtarët nuk duan të veshin fanellën me nr. 9 në “Stamford Bridge”, sepse besojnë se ajo është e “mallkuar”.

Numri aktualisht është i lirë pas largimit të Romelu Lukakut për Interin, me belgun sulmuesin e fundit që lufton për të përmbushur pritjet në “Stamford Bridge”.

Lukuka u rikthye te Chelsea në një marrëveshje prej 98 milionë £ por u kthye në “San Siro” më pak se 12 muaj më vonë si huazim pasi dështoi të linte përshtypjen e dëshiruar në Chelsea.

Vështirësitë e belgut pasojnë atë të sulmuesve kryesorë si Fernando Torres, Radamel Falcao, Alvaro Morata dhe Gonzalo Higuain, të cilët gjithashtu kanë pasur gola të vështirë për t'u arritur kur kanë veshur fanellën me numrin 9 të Chelseat.

Tuchel tani është hapur për situatën dhe pranon se nuk ka pasur asnjë marrës për fanellën e Lukakut që kur sulmuesi u largua nga klubi në qershor.

“Është e mallkuar, është e mallkuar, njerëzit më thonë se është e mallkuar. Nuk është rasti që ne e lëmë të hapur për arsye taktike, për disa lojtarë në linjë që hyjnë dhe natyrisht e marrin atë”, tha ai.

“Nuk kishte një kërkesë të madhe për numrin 9. Lojtarët ndonjëherë duan të ndryshojnë numrat, por, çuditërisht, askush nuk dëshiron ta prekë atë.

"Të gjithë ata që janë më të gjatë se unë në klub më thonë: "Ah, ju e dini, sikur ai kishte 9-shin dhe nuk shënoi dhe kishte 9-shin dhe gjithashtu nuk shënoi." Pra, tani kemi një moment ku askush nuk shënon dhe dëshiron të prekë numrin 9.”