Ancelotti: Ka gjashtë trofe për të luajtur dhe ne duam të luftojmë për të gjithë

Ancelotti: Ka gjashtë trofe për të luajtur dhe ne duam të luftojmë për të gjithë

Sport August 05, 2022 - 15:43
Lajmet e fundit nga sporti

Carlo Ancelotti ka dhënë një intervistë për kanalet zyrtare mediatike të UEFA-s.

Trajneri i Real Madridit diskutoi ndeshjen e parë konkurruese të sezonit kundër Eintracht Frankfurt në Superkupën e Evropës: “Mendoj se fakti që ata janë një grup kaq profesionist do të thotë që lojtarët e mi janë të përgatitur për këtë lojë. Për të sjellë një tjetër trofe në shtëpi në ndeshjen hapëse të sezonit... ka gjashtë tituj për të luajtur dhe ne duam të luftojmë për të gjithë”.

“Jam shumë krenar. Ishte një sezon i jashtëzakonshëm për mua në nivel personal dhe për Real Madridin gjithashtu. Kështu që rikthimi im në këtë klub më ka mbushur me kënaqësi. Ne jemi ende duke menduar për La Decimocuarta, kujtimet janë ende të freskëta në mendjet tona. Kemi krijuar një lloj kimie të veçantë edhe me tifozët, në një stadium shumë të veçantë. Të gjitha rikthimet e mëdha që bëmë erdhën në terrenin tonë dhe falë asaj shtytjeje shtesë që erdhi nga tribunat. Kemi arritur të mposhtim shumë skuadra të mëdha, kryesisht falë unitetit të këtij grupi, përveç cilësisë së tyre sigurisht”.

Faktorët që kontribuojnë në suksesin e ekipit:

“Mendoj se gjëja kryesore ka qenë përulësia dhe përvoja e veteranëve që kemi këtu, së bashku me energjinë dhe entuziazmin e djemve më të rinj. Ata janë gjenerata të ndryshme, por me një qëllim të përbashkët - të luajnë për Real Madridin. Kur ke lojtarë të asaj cilësie, të cilët kanë pasur kaq shumë sukses, por e ruajnë atë përulësi, është e lehtë të menaxhosh. Ndjenja e kënaqësisë që fiton kur fiton Ligën e Kampionëve nuk të lë. Ju nuk dëshironi që dikush tjetër të zërë vendin tuaj dhe ky është një motiv i madh për të provuar dhe vazhduar të fitoni”.

Nënshkrimet:

“Rüdiger dhe Tchouameni të dy sjellin cilësi të vërtetë. Mendoj se kemi sjellë dy lojtarë që janë ndër më të mirët në botë në pozicionet e tyre. Pra, ata përmirësojnë absolutisht cilësinë e ekipit, dhe aftësitë fizike dhe teknike”.

Opozita:

“Është një finale e merituar e Superkupës. Eintracht arriti diçka të jashtëzakonshme sezonin e kaluar. Ata nuk ishin ndër favoritët, por luajtën disa ndeshje të pabesueshme. Ata mundën Barcelonën në Camp Nou duke luajtur në kundërsulm me një mbrojtje mbresëlënëse dhe ritëm real në tranzicion. Sigurisht që do të na krijojnë probleme. Ishte bukur të shihje Eintrachtin të fitonte Ligën e Evropës në mënyrën sesi ata e fituan”. /Zeri.info