Guardiolas s’i intereson sa gola do t’i shënojë Haalandi për Man Cityn

Guardiolas s’i intereson sa gola do t’i shënojë Haalandi për Man Cityn

Sport August 05, 2022 - 11:46
Lajmet e fundit nga sporti

Pep Guardiola ka insistuar se nuk i intereson sa gola do të shënojë Erling Haaland për Manchester Cityn këtë sezon.

Haalandi do të bëjë debutimin e tij në Premier Ligë kur skuadra e tij do të përballet me West Ham këtë të diel dhe pritshmëritë janë të larta pas lëvizjes së tij verore prej 51 milionë funtesh nga Borussia Dortmund.

Gjatë kohës së tij në Gjermani, norvegjezi e ndihmoi veten për të shënuar 86 gola në vetëm 89 paraqitje, duke regjistruar gjithashtu 23 asistime.

Megjithatë, presioni është tashmë në atë që ai të largohet nga shenja për Man City pasi humbi një lojtar kundër Liverpool në Community Shield fundjavën e kaluar.

“Nuk e di sa gola do të shënojë dhe nuk më intereson”, tha trajneri i Cityt në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Me aq sa është ai, bën atë që ka bërë në karrierën e tij të re. Ne nuk do të fitojmë për Erling ose të humbasim për Erling, ne duhet të jemi vetvetja. Ai është i shpejtë, ai është një djalë që luajti 90 minuta javën e kaluar për herën e parë në pesë muaj, ai është një figurë e madhe fizikisht, ndoshta i duhet më shumë kohë për të arritur kushtet.

Nëse ai ka dyshime se do të shënojë gola, ai do të shënojë gola, ai ka bërë çdo vit. Vetëm përshtatni mënyrën se si luan, dhe ne do t'ia përshtatim të tretën e fundit atij. Nuk kam asnjë dyshim, por sa gola që ai do të shënojë nuk e di”, ka thënë Guardiola. /Zeri.info