Sot, një vit nga largimi i Messit nga Barcelona

Sot, një vit nga largimi i Messit nga Barcelona

Sport August 05, 2022 - 10:34
Lajmet e fundit nga sporti

Më 5 gusht 2021 Barcelona njoftoi se Leo nuk do të rinovonte kontratën e tij përmes një deklarate të shkurtër.

Argjentinasi ka tashmë 35 ndeshje me PSG-në, ndërsa klubi Blaugrana punon për t’i mbuluar ato plagë dhe për ta rikuperuar atë.

Si sot, pikërisht një vit më parë, Barcelona zyrtarizoi me një deklaratë të shkurtër një lajm që shkaktoi një tërmet emocional te tifozët e Barcelonës dhe bëri bujë të vërtetë në mbarë botën.

21 vjet pas ardhjes së tij në Barcelonë dhe shtatëmbëdhjetë vjet pas debutimit të tij zyrtar me fanellën Blaugranas, rrugët e argjentinasit Leo Messi dhe Barça u ndanë papritur.

Një vit më vonë, jeta vazhdon dhe argjentinasi ka tashmë 35 ndeshje zyrtare me PSG-në, ndërsa Barcelona ka bërë një përpjekje të madhe për të lënë pas vështirësitë ekonomike që përfunduan duke shkaktuar largimin e dhimbshëm të argjentinasit.

Edhe në klubin Blaugrana ata tashmë po punojnë për të qepur plagët e lëna me një sy në kthimin e Messit në “Camp Nou” brenda një viti.

Gjithçka mbetet për t'u shkruar, edhe pse vetëm një vit më parë pak kush mendonte se kjo situatë mund të ndodhte, duke pasur parasysh se si rrodhën ngjarjet në atë kohë.

Messi gjatë periudhës së tij në “Camp Nou”: (672 gola dhe gjashtë Topa të Artë) dhe nga 35 titujt që fitoi si Blaugrana (dhjetë liga, shtatë Copas del Rey, tetë Superkupa të Spanjës, katër Champions League, tre Superkupa Evropiane dhe tre Kupa të Botës për Klube).

Sulmuesi argjentinas erdhi si fëmijë dhe u largua në moshën 34-vjeçare dhe baba i tre fëmijëve (Thiago, Mateo dhe Ciro) i lindur dhe rritur në Barcelonë.

Tri ditë pas lajmit të largimit, Messi u shfaq në “Camp Nou” për të thënë lamtumirë në lot. Në atë paraqitje masive, argjentinasi dha versionin e tij të ngjarjeve dhe nisi disa qortime ndaj Joan Laporta, presidenti i Blaugranas. “Nuk e di nëse klubi e bëri këtë, por e kam të qartë se bëra gjithçka që ishte e mundur për të qëndruar. Gjithçka u rregullua. E uli pagën time me 50 për qind. Pjesa tjetër është gënjeshtër. Dhe më pas askush nuk më kërkoi asgjë tjetër”, tha ai i tronditur.

Një ditë më parë, Laporta ishte shfaqur para shtypit për të justifikuar vendimin e tij traumatik, duke argumentuar se ishte e pamundur të rinovohej Leo, sepse do të ishte e pamundur ta kishte nënshkruar atë duke tejkaluar kufirin e pagave të vendosur nga LaLiga. Presidenti i Blaugranas e bëri të qartë se nuk mund të ishte bërë as duke pranuar marrëveshjen me CVC.

Tani, Messi është pjesë e PSG-së dhe ka kontratë të vlefshme deri më 30 qershor të vitit 2023. /Zeri.info