Presidenti i Napolit kritikohet për “mungesë respekti” ndaj Afrikës nga trajneri i Nigerisë, Abdallah

Presidenti i Napolit kritikohet për “mungesë respekti” ndaj Afrikës nga trajneri i Nigerisë, Abdallah

Sport August 05, 2022 - 09:39
Lajmet e fundit nga sporti

Ndihmës trajneri i Nigerisë, Usman Abdallah, e ka kritikuar presidentin e Napolit, Aurelio De Laurentiis për shfaqjen e një “mungesë respekti” ndaj Afrikës me komentet e tij të fundit për kontinentin.

Shefi i klubit ngjalli polemika në fillim të kësaj jave pasi u zotua publikisht të mos nënshkruante me asnjë lojtar që do të merrte pjesë në Kupën e Kombeve të Afrikës.

De Laurentiis tha se Napoli dhe klubet e tjera në të gjithë Evropën kanë qenë “idiotë” për pagimin e pagave të plota për lojtarët që i lënë detyrat e tyre në mes të sezonit për të marrë pjesë në turneun ndërkombëtar.

Këto komente erdhën pavarësisht se sulmuesi i Napolit, Victor Osimhen vjen nga Nigeria.

Pronari i klubit të Serie A i tha “Wall Street Italia”: “U thashë, djem, mos më flisni më për afrikanët!

“I dua ata, por ose ata nënshkruajnë diçka që konfirmon se do të tërhiqen nga të luajturit në Kupën e Kombeve të Afrikës, ose përndryshe mes atij turneu, kualifikimeve të Kupës së Botës në Amerikën e Jugut, këta lojtarë nuk janë kurrë në dispozicion!

"Ne jemi idiotët që paguajmë rroga vetëm për t'i dërguar në të gjithë botën duke luajtur për të tjerët."

Osimhen humbi edicionin e fundit të AFCON midis janarit dhe shkurtit për shkak të një testi pozitiv për Covid-19, por ish-kapiteni i tyre Kalidou Koulibaly, i cili iu bashkua Chelseat këtë verë, ishte pjesë e skuadrës së Senegalit që fitoi trofeun.

Image

Trajneri i Nigerisë Abdallah u trondit nga komentet e De Laurentiis dhe është i zhgënjyer nga përpjekja e perceptuar për të zhvlerësuar Afcon nga një figurë kaq e profilit të lartë në lojën evropiane.

“Unë mendoj se ai duhet të dalë, për të thënë të vërtetën, përdorimi i Kupës së Kombeve të Afrikës si një matës nuk është një justifikim i mirë,” tha Abdallah për “Goal”, përcjell Zeri.info.

“A nuk po marrin pjesë lojtarët e Napolit në Uefa Euro, Uefa Nations League dhe madje edhe në Copa America? Apo nuk janë njësoj si Afcon?

“Do të ishte e kuptueshme nëse ai do të thoshte se lojtarët afrikanë të Napolit që lëndohen në Afcon nuk kujdesen mirë, ose ndoshta kur lojtarët e tyre luajnë në garë, ata shkelin disa rregulla.

“Megjithatë, deklarata e tij tregon mungesë respekti për Afrikën dhe është marrëzi ta thuash këtë. Është kaq dëshpëruese që dikush i kalibrit të tij mund të bëjë një deklaratë të tillë.

"Disa do ta etiketojnë këtë si racizëm, sepse ai përmendi vetëm afrikanë dhe jo lojtarë nga kontinente të tjera”, ka thënë Abdallah. /Zeri.info