Pse stadiumi i Real Madridit quhet “Santiago Bernabeu”?

Pse stadiumi i Real Madridit quhet “Santiago Bernabeu”?

Sport July 06, 2022 - 14:26
Lajmet e fundit nga Sporti

Estadio Santiago Bernabeu, shtëpia e klubit spanjoll të futbollit Real Madrid, është një nga stadiumet më të mirë të futbollit në botë.

Stadiumi ka dëshmuar disa nga rikthimet më të mëdha nga Los Blancos në historinë e Ligës së Kampionëve ndër vite dhe mbetet një nga terrenet më të frikshme për të luajtur.

Ndodhet në zemër të qytetit të Madridit në rrethin Chamartin.

Aktualisht po i nënshtrohet rinovimit dhe pasi të përfundojë, pritet të jetë një mrekulli arkitekturore që do të tërheqë vizitorë nga e gjithë bota. Por pse njihet si "Santiago Bernabeu"?

Pse fusha e Real Madridit quhet “Estadio Santiago Bernabeu”?

Stadiumi mban emrin e ish-futbollistit dhe presidentit të Real Madridit, Santiago Bernabeu. Është ndërtuar pjesërisht në tokën e një ish-stadiumi të quajtur Chamartin dhe Villa Ulpina. Bernabeu dhe Rafael Salgado morën një hua nga Mercantil e Industrial Bank për të blerë tokën ngjitur me stadiumin Chamartin, shtëpia e dikurshme e Real Madridit.

Arkitektët Manuel Muñoz Monasterio dhe Luis Alemany Soler i dhanë formë stadiumit i cili u përurua më 14 dhjetor 1947, me një ndeshje midis Real Madridit dhe skuadrës portugeze Os Belenenses. Por në atë kohë stadiumi njihej si Nuevo Chamartin ose Chamartin i Ri.

Vetëm në janar 1955, pas përfundimit të punimeve të para të rinovimit që panë stadiumin të strehonte 125,000 spektatorë, asambleja e përgjithshme miratoi që stadiumi të njihej për nder të presidentit të klubit "Santiago Bernabeu".

Santiago Bernabeu ishte një sulmues spanjoll i cili luajti për Real Madridin deri në vitin 1926. Pasi i varte këpucët ai do të vazhdonte të bëhej trajner i ekipit të parë. Më pas ai u emërua drejtor i klubit dhe madje punoi në cilësinë e ndihmës trajnerit.

Pas luftës civile spanjolle, klubi ishte në gërmadha dhe ishte Bernabeu ai që filloi të rindërtonte klubin e tij nga e para. Në vitin 1943 ai u zgjodh president i klubit, post të cilin e mbajti deri në vdekjen e tij më 2 qershor 1978.

 

 

Ai ishte një vizionar dhe në hotelin Ambassador në Paris, ai nxori një plan që do t'i shihte klubet më të mira të futbollit të mbyllnin brirët në një turne ekspozues në nivel kontinental. Më pas, UEFA u interesua dhe konceptoi një turne të quajtur Kupa e Kampionëve të Klubeve të Evropës, e cila më vonë u ripagua si Liga e Kampionëve moderne.

Gjatë kohës së tij si president i klubit, Real Madridi fitoi një Kupë Interkontinentale, gjashtë Kupa Evropiane, 16 tituj të Ligës, gjashtë Kupa të Spanjës, dy Kupa Latine dhe një Copa Eva Duarte. Ai dha frymën e fundit gjatë Kupës së Botës 1978 dhe FIFA dekretoi tre ditë zie gjatë turneut.

 

 

Sa është kapaciteti i "Santiago Bernabeu"-t?

"Santiago Bernabeu" mund të presë 81,044 tifozë në formën e tij aktuale. Megjithatë, pas rinovimit, do të jetë në gjendje të mbajë afër 85,000 spektatorë.

Rimodelimi i stadiumit Santiago Bernabéu është një nga objektivat strategjikë themelorë të Real Madridit, i cili do ta përdorte stadiumin për afro 300 ditë në vit për qëllime të ndryshme, duke përfshirë koncerte, tubime të mëdha dhe funksione sociale. /Zeri.info