Po vraponte për të kapur topin, vdes në mes të fushës sportisti

Po vraponte për të kapur topin, vdes në mes të fushës sportisti

Sport June 25, 2022 - 12:55
Lajmet e fundit nga Sporti

Ngjarje e trishtë në Greqi. Një futbollist 13-vjeçar nga Kallithea ra pa ndjenja teksa vraponte për të kapur topin në fushë, në një ndeshje futbolli në Naked of Eretria. Ngjarja e rëndë ndodhi të premten në mesditë.

Z. Zervas është një nga mjekët e Qendrës Shëndetësore të Aliverit që vrapoi për të ndihmuar me kolegët e tij 13-vjeçarin fatkeq, e përshkruan përpjekjen si mbinjerëzore të mjekëve për të shpëtuar fëmijën.

Sapo u njoftuam për fatin e fëmijës vrapuan të gjithë në Qendrën Shëndetësore dhe gjendjen e tij ishte kritike. I dhamë 32 ilaçe dhe e intubuam, por fëmija tashmë e kishte humbur betejën për jetën”, thotë zoti Zervas.

13-vjeçari fatkeq mori pjesë në një turne futbolli mes ekipeve të fëmijëve në Eretrisë. Në një moment teksa vraponte për të kapur topin, sipas dëshmitarëve okularë të ngjarjes, fëmija humbi ndjenjat dhe ra në fushë, duke shkaktuar panik te shokët e skuadrës, trajnerët, prindërit dhe tifozët.

Në stadium ka pasur një defibrilator dhe menjëherë i është dhënë ndihma e parë, ndërsa është dërguar me urgjencë në Qendrën Shëndetësore Aliveri .

Fëmija u intubua, me mjekët që luftuan për ta mbajtur në jetë.

Fatkeqësisht, ai nuk ia doli. Nga raporti mjeko-ligjor do të tregohen shkaqet e sakta të vdekjes së fëmijës ndërsa do të kryhet hetimi për të përcaktuar nëse në fushë janë respektuar protokollet për sigurinë e sportistëve.