Iker Bravo, e ardhmja e Barcelonës që ata e lanë të ikë

Iker Bravo, e ardhmja e Barcelonës që ata e lanë të ikë

Sport June 22, 2022 - 08:46
Lajmet e Fundit nga Sporti

La Masia nuk prodhon shumë sulmues të jashtëzakonshëm; numër nëntë që mesatarisht rreth një gol çdo lojë në nivelin e të rinjve.

Mesfushorë të vegjël dhe sulmues që bëjnë lojëra, po - ata i kanë dalë nga rrethi në akademinë e Barcelonës. Por sulmuesit e nivelit elitar janë mjaft të rrallë në shkollën më të famshme të futbollit të Katalonjës.

Dhe kështu kur Blaugrana u ulën me Iker Bravon dhe agjentët e tij për të diskutuar lidhjen e 16-vjeçarit të atëhershëm me një kontratë në verën e vitit 2021, ata e dinin se duhej ta mbanin atë.

Ashtu si aq shumë që ka ndodhur në Barcelonë në vitet e fundit, megjithatë, ata nuk arritën të qëndronin në ulje.

Një vit më vonë, Bravo mund të shikojë mbrapa në një sezon debutues në Bayer Leverkusenin gjatë të cilit ai bëri debutimin e tij profesional në Bundesligë, dhe bëri mjaft përshtypje për të garantuar kalimin e para-sezonit me ekipin e parë.

Pavarësisht rritjes së varësisë së Barçës nga produktet për të rinjtë gjatë dy sezoneve të fundit, e njëjta rrugë drejt rangut të lartë me sa duket nuk ishte aty për Bravon, prandaj ishte vendimi i tij për t'u larguar.

Ai dhe familja e tij hynë në bisedime duke pritur të qëndronin në klubin ku ai kishte qenë pjesë që në moshën pesë vjeçare, por ndërsa Barça hyri me fokus në ekonominë e marrëveshjes, ata nuk ishin në gjendje të shesin Bravon për projektin që ata kishte shtruar për të.

Ashtu si shumë të rinj në lojën moderne, Bravo e kuptoi se futbolli gjerman mund t'i ofronte atij rrugën që ai dëshironte aq shumë, dhe ai ka bërë një ndikim të menjëhershëm.

Dy paraqitjet e tij në ekipin e parë - një në ligë dhe një në DFB-Pokal - ishin shpërblim për një sezon që e pa atë të shënonte 10 gola në 17 ndeshje zyrtare të ekipit të të rinjve.

"Nuk ishte plani që ai të bënte debutimin e tij këtë sezon," thotë Alberto Encinas, ndihmës trajneri i Leverkusen, i cili më parë ka punuar në La Masia. Tani ai do të fillojë para-sezonin me ne dhe do të hyjë zyrtarisht në dhomën e zhveshjes. Do të jetë shumë mirë për të që të jetë afër ekipit të parë.

"Ai ka një profil mjaft të kompletuar lojtari," vazhdon Encinas, "sepse ai nuk është vetëm një golashënues. Ai, natyrisht, ka aftësi të shkëlqyera përfundimi dhe lëvizje në zonën e penalltisë, por për shkak të karrierës së tij te Barça, ai gjithashtu mund të bjerë më thellë. për të ricikluar posedimin si një mesfushor shtesë.

“Ai e ka atë profil të dyfishtë – ai nuk është vetëm një sulmues në zonë, por ai e kombinon këtë edhe me aftësi të tjera”.

Pavarësisht fillimit të fortë të jetës së Bravo në BayArena, statistikat e tij të papërpunuara tregojnë historinë e një lojtari, numri i golave ëtë të cilit ka rënë pak, megjithëse kjo nuk është befasi për Encinas.

“Kam kujtuar se ai ishte një lojtar kryesor në Barça”, kujton ai. “Kur gjërat shkonin keq, ai gjithmonë kërkonte topin dhe ishte në gjendje ta tërhiqte makinën vetë.

“Këtë vit, ai ka pasur më shumë ulje dhe ngritje mendore, por është shumë normale. Ai është 17 vjeç dhe ka pasur një ndryshim të rëndësishëm në jetën e tij; largimi nga shtëpia në një vend të ri, në një gjuhë të re, në një kulturë tjetër, një mënyrë tjetër loje. Është normale që loja e tij mund të vuajë.

"Tek Barça, ai ishte më dominues sepse skuadra kishte më shumë topin, por evolucioni i përgjithshëm në lojën e tij këtu ka qenë pozitiv. Të qenit në Leverkusen e ka bërë atë një lojtar më të mirë, sepse trajnerët e kanë vendosur në një kontekst tjetër. dhe e bëri atë paksa të pakëndshëm ndonjëherë, por kjo e ka lejuar atë të mësojë nga të qenit në situata të reja të lojës."

“Ai është një lojtar që të jep, përveç përfundimit, vazhdimësi në lojë”, thotë për “Goal”, trajneri i Spanjës U17, Julen Guerrero. "Ai kalon mirë mes linjave, është i fortë, ai e mban topin lart, ai luan shpejt - ai është një lojtar që mund të na japë shumë gjëra. Ne e dimë atë dhe skuadra e di atë."

Edhe Barcelona e dinte këtë, por nuk mundi të bindte një nga diamantet e tyre më të rrallë të qëndronte pranë. Një lojtar si Iker Bravo mund të mos vijë në Katalonjë për ca kohë. /Zeri.info