Laporta: Dembele është i “tunduar” nga opsionet e tjera, por shpresojmë që ai të qëndrojë

Laporta: Dembele është i “tunduar” nga opsionet e tjera, por shpresojmë që ai të qëndrojë

Sport May 17, 2022 - 22:19
Lajmet e Fundit nga Sporti

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta thotë se Ousmane Dembele është "tunduar" nga një largim i mundshëm këtë verë, por klubi shpreson të ri-nënshkruan me anësorin francez.

Kontrata e Dembeles i skadon këtë verë dhe ai i ka kërkuar klubit kohë për të marrë një vendim në lidhje me ofertën e tyre për kontratë.

Megjithatë, Laporta thotë se Dembele aktualisht është subjekt i ofertave të jashtme që janë edhe më të mira se ato të Barçës, por klubi shpreson që kultura e klubit dhe marrëdhëniet që francezi ka ndërtuar mund të jenë të mjaftueshme për ta mbajtur atë.

“Ai dëshiron të qëndrojë, por është shumë i tunduar nga opsionet e tjera që ofrojnë kushte më të mira”, tha ai për “Catalunya Radio”, përcjell Zeri.info.

“Oferta është paraqitur për një kohë të gjatë dhe ata na kanë kërkuar kohë deri në fund të sezonit, javën e ardhshme.

“Ne kemi kërkuar tashmë një përgjigje më parë, por nuk mund ta detyrojmë sepse Dembele i përfundon kontratën. Trajneri dhe unë e pëlqejmë atë. Ne kemi bërë një përpjekje shumë të rëndësishme për ta mbajtur atë.

"Unë e shoh atë shumë rehat. Ka një marrëdhënie të mirë personale me të gjithë. [Pierre-Emerick Aubameyang] ka ardhur, me të dhe ata janë miq shumë të mirë.

"Ai ka disa përfaqësues që kontrollojnë situatën, por shpresoj se ai do të qëndrojë. Nëse jo, ne do ta forcojmë atë pozicion."

Anësori francez ka luftuar me lëndime këtë sezon, por ka qenë spektakolar kur është në fushë për Barcelonën.

Dembele është lideri i asistimeve të La Ligës me 13 nga vetëm 20 ndeshje në ligën spanjolle. /Zeri.info