Arsenali i bën kërkesë Premier Ligës për ta shtyrë ndeshjen ndaj Tottenham

Arsenali i bën kërkesë Premier Ligës për ta shtyrë ndeshjen ndaj Tottenham

Sport January 14, 2022 - 19:43
Lajmet e Fundit nga Sporti

Arsenali ka paraqitur një kërkesë për të shtyrë derbin e së dielës në veri të Londrës kundër Tottenhamit.

‘Sportsmail’ kupton se Spurs janë të zemëruar me kërkesën e rivalëve të tyre, me lajmet për kërkesën e ‘Topçinjve’ që vijnë më pak se 48 orë përpara se të luhet ndeshja.

Skuadra e Arsenalit të Mikel Artetës ka luftuar me rastet e koronavirusit, lëndimet dhe pezullimet në ndeshjen vendimtare të derbit të së dielës, e cila mund të jetë thelbësore në garën për top-katërsh këtë sezon.

Përpara se Arsenali të luante gjysmëfinalen e Kupës Carabao me Liverpool të enjten mbrëma, mesfushori Martin Odegaard ishte i vetmi lojtar i njohur që nuk ishte i disponueshëm për shkak të Covid këtë javë.

Por ‘Topçinjtë’ kanë humbur Thomas Partey dhe Mohamed Elneny në Kupën e Kombeve të Afrikës këtë muaj, ndërsa Emile Smith Rowe, Sead Kolasinac dhe Takehiro Tomiyasu kanë luftuar me lëndime javët e fundit.

Në ndeshjen e së enjtes në Liverpool, Cedric Soares u largua me një dëmtim, ndërsa Granit Xhaka mori një karton të kuq për ta përjashtuar atë nga derbi i vështirë i së dielës.

Do të thotë, që nga e enjtja mbrëma, ‘Topçinjtë’ kanë në dispozicion vetëm 12 lojtarë jashtë fushës me përvojë në ekipin e parë për të zgjedhur, që është më pak se 13 që kërkohen për të qenë në gjendje të vazhdojnë një ndeshje sipas udhëzimeve të reja të Covid19 të Premier League.