Zbarkon në Kosovë ekipi i xhudos me dy medalje olimpike, priten në Aeroport nga kryeministri Kurti

Zbarkon në Kosovë ekipi i xhudos me dy medalje olimpike, priten në Aeroport nga kryeministri Kurti

Sport August 02, 2021 - 20:57
DETAJET

Ekipi olimpik i xhudos ka mbërritur në Kosovë, pas disa ditëve të kaluara në Japoni ku shkroi sërish histori. 

Ekipi i xhudistëve në krye me trajnerin Driton Kuka, ka mbërritur në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, në orën 20:40.

Në ekip janë edhe dy kampionet e reja olimpike, Distria Krasniqi e Nora Gjakova. 

Kosova u përfaqësua me pesë xhudistë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020” dhe fitoi dy të arta e një vend të shtatë – Akil Gjakova.

Pjesë e ekipit janë edhe Majlinda Kelmendi, kampione olimpike nga “Rio 2016” dhe Loriana Kuka. 

Ekipi olimpik për pak minuta do të mbajë një konferencë për media, e më pas do t’ia mësyjë sheshit “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ku është organizuar një pritje e madhe. 

Në aeroport ka dalë një numër i madh i qytetarëve për t’i pritur qytetarët, e aty është edhe kryeministri Albin Kurti.