Turqi - Kosovë, ndeshja mbyllet me rezultat të ngushtë

Sport July 15, 2019 - 20:38

Ndonëse e ka filluar fuqishëm ndeshjen, Përfaqësuesja U19 e hendbollisteve e ka humbur ndeshjen e parë në kuadër të kampionatit evropian, Divizioni B që të hënën filloi në Lituani.

Në Klaipeda, Kosova U19 humbi nga Turqia me rezultat 28:24, njofton FHK, përcjell Zëri.info.

Pjesa e parë përfundoi me rezultat të barabartë, 16:16, ndonëse Përfaqësuesja jonë vazhdimisht ishte në epërsi.

Madje në fillim rezultati ishte 4:0 në të mirë të Kosovës, kurse në minutën e 12-të rezultati ishte 8:4 në të mirë të vajzave tona.

Në pjesën e dytë loja e Kosovës ra ndjeshëm, edhe për shkak të lëndimit të disa lojtareve.

Në fillim të pjesës së dytë lojtaret e Turqisë krijuan epërsi që shkoi deri në gjashtë gola (23:17).

Vajzat tona nuk u dorëzuan, ngushtuan rezultatin deri në dy gola (24:22, 25:23), por nuk mundën të bëjnë më shumë.

Në fund Turqia fitoi me rezultat 28:24.

Paraqitja e Kombëtares tonë në pjesën e parë jep shpresë për rezultate të mira na vazhdim të kampionatit, por poashtu është dëshmi që kjo gjeneratë ka të ardhme.