Taylor Swift artistja më e dëgjuar e vitit në Spotify, me mbi 26 miliardë transmetime

Taylor Swift artistja më e dëgjuar e vitit në Spotify, me mbi 26 miliardë transmetime

Showbiz November 30, 2023 - 07:40

Pas ribotimit të albumit të saj “1989” dhe përfundimit të saj “Eras Tour” për vitin, Spotify njoftoi më 29 nëntor se Taylor Swift ishte “Artistja më e mirë e vitit 2023”.

Me 26.1 miliardë transmetime, Swift ishte artistja më e transmetuar në platformën e transmetimit në vitin 2023. Pas Swift ishin Bad Bunny, The Weeknd, Drake dhe Peso Pluma.

Swift ishte e dyta pas Bad Bunny për dy vitet e fundit, i cili mbajti një seri tre-vjeçare nga 2020 deri në 2022. Artistët e mëparshëm më të transmetuar në dekadën e kaluar përfshijnë gjithashtu Drake, Post Malone, Ed Sheeran, Macklemore & Ryan Lewis dhe Rihanna.

Swift ka reaguar ndaj lajmit të madh në rrjetet sociale e mahnitur, duke shkruar: “Kjo është joreale??”.

“Unë thjesht doja t’i them kujtdo që dëgjoi muzikën time këtë vit, kudo në botë, faleminderit. Të emërohesh Top Artisti Global i Spotify në 2023 është me të vërtetë dhurata më e mirë e ditëlindjes/festave që mund të më kishit bërë”, shkroi Swift, e cila feston ditëlindje më 13 dhjetor.

Ndërkohë, si një falënderim për fansat për këtë arritje, Swift i befasoi duke publikuar këngën “You’re Losing Me (From The Vault)”. 

Image

Image