Shefja e “Theranos”, Elizabeth Holmes nis dënimin me 11 vjet burg

Shefja e “Theranos”, Elizabeth Holmes nis dënimin me 11 vjet burg

Showbiz May 30, 2023 - 21:14

Themeluesja e Theranos, Elizabeth Holmes, është paraqitur në burgun federal ku do të vuajë dënimin 11-vjeçar.

39-vjeçarja u dënua në fillim të vitit të kaluar për katër akuza për mashtrim të lidhur me fillimin e saj të dështuar të testimit të gjakut, raporton BBC.

Në mes të majit, një gjykatë refuzoi kërkesën e saj për të mbetur e lirë me kusht, ndërkohë që u konsiderua një kundërshtim i dënimit fillestar.

Ajo do të kryejë dënimin e saj në një burg të sigurisë minimale në Teksas.

Holmes raportoi në objektin federal në Bryan, i cili mban mes 500 dhe 700 të burgosur në çdo kohë të caktuar, të martën.

Është rreth 160 kilometra në veri të Houston, vendlindja e saj. Ardhja e saj në objekt u konfirmua nga Byroja Federale e Burgjeve, e cila nuk pranoi të jepte më shumë detaje rreth izolimit të saj, duke përmendur shqetësimet e privatësisë.

Atje, gruaja e cilësuar dikur si miliarderja më e re në botë e bërë me forcat e veta, do të punojë së bashku me të burgosurit e tjerë për nga 12 cent dhe 1.15 dollarë në orë – pjesa më e madhe e të cilave do të shkojë për pagesat e kthimit të saj të mandatuara nga gjykata për viktimat e saj.

Në fillim të këtij muaji, një gjykatës amerikan urdhëroi Holmesin dhe ish-partnerin e saj romantik dhe të biznesit, ish-shefin e Theranos, Ramesh “Sunny” Balwani që të paguanin 452 milionë dollarë për viktimat.

Balwani tashmë po vuan një dënim me 13 vjet burg në Kaliforni për rolin e tij në skemë.

Së bashku, dyshja akuzohen se kanë mashtruar disa nga investitorët më të pasur dhe më të shquar në botë – duke përfshirë manjatin e medias Rupert Murdochin dhe ish-sekretarin e Thesarit të SHBA-së, George Shultz – për të mbështetur Theranosin.

Firma, dikur e vlerësuar në 9 miliardë dollarë, premtoi se kishte teknologji që mund të zbulonte sëmundje të tilla si diabeti me vetëm disa pika gjaku. Sidoqoftë, teknologjia nuk funksionoi kurrë. Kompania përfundimisht u rrëzua në 2018.