Vdes ylli i hitit “What You Won’t Do For Love”, Bobby Caldwell

Vdes ylli i hitit “What You Won’t Do For Love”, Bobby Caldwell

Showbiz March 15, 2023 - 23:48

Këngëtari legjendar amerikan, Bobby Caldwell ka vdekur në moshën 71-vjeçare, pasi ka vuajtur nga efektet negative të dëmshme nga antibiotikët fluoroquinolone (FQ) për gjashtë vitet e fundit.

Vdekja e krijuesit të hitit “What You Won’t Do For Love” u konfirmua nga gruaja e tij Mary më 15 mars.

Caldwell vdiq në gjumë të martën në mbrëmje (14 mars) në rezidencën e tij në New Jersey, konfirmoj përfaqësuesi i tij, shkruan DailyMail.

TMZ pohoi se këngëtari ‘nuk kishte qenë në gjendje të ecte për rreth pesë vjet pasi ai u përball me periudha të dhimbshme të neuropatisë dhe një këputje të tendinit në kyçin e këmbës’.

Muzikanti ishte i njohur për vokalin e tij shpirtëror dhe të gjithanshëm teksa solli këngën hit “What You Won’t Do for Love”.

Robert Hunter Caldwell, filloi të këndonte në vitet 1960 si adoleshent. Ai publikoi disa albume që përfshijnë R&B, soul, xhaz dhe bashkëkohorë për të rritur.

Bobby mori vlerësime të mira për performancën e tij, si nga kritikët e industrisë ashtu edhe nga fansat e tij besnikë.

Bobby është paraqitur në The CBS Second Cup Café, The Tonight Show me Jay Leno, BET Jazz Central dhe ka bërë paraqitje të shumta në rrjetet kombëtare dhe lokale.

Si këngëtar, ai ka një karrierë të suksesshme me publikime të shumta solo, të cilat kanë fituar vlerësime të gjera.

Aftësitë e tij në shkrimin e këngëve ka krijuar hite jo vetëm për të, por edhe për artistë të njohur si Chicago, Boz Scaggs, Peter Cetera dhe Amy Grant, Neil Diamond dhe Al Jarreau.

Klasiku i përjetshëm i Bobbyt, “What You Won’t Do For Love është regjistruar nga më shumë se 100 artistë, duke përfshirë interpretimin nga Boys II Men.

Kërkesat kryesore të filmit dhe televizionit e kanë sjellë muzikën e Bobbyt në audiencë edhe më të gjerë.

I lindur në Manhattan dhe i rritur në Miami, Bobby vinte nga një familje biznesi show.

Nëna dhe babai i tij të dy kënduan dhe ishin drejtues të një prej programeve të para të estradës muzikore në televizion, ‘Suppertime’.

Bobby u rrit duke dëgjuar meloditë e shfaqjes, muzikën e Frank Sinatra, Nat King Cole, Tony Bennett, si dhe The Beatles. Këto ndikime të hershme janë të përhapura në këndimin dhe shkrimin e këngëve të Bobby. /Telegrafi