Vdes aktori i njohur amerikan, Mark Miller

Vdes aktori i njohur amerikan, Mark Miller

Showbiz September 15, 2022 - 18:55

Aktori Mark Miller, i njohur më së shumti për rolin e tij në filmin “Please Don’t Eat the Daisies”, ka vdekur në moshën 97-vjeçare.

Ylli i “The Days of Our Lives” vdiq në shtëpinë e tij në Santa Monica të Kalifornisë më 9 shtator, konfirmoi familja e tij.

Pasi Miller u trajnua në Akademinë Amerikane të Arteve Dramatike në New York, në paraqitjen e tij e parë në film ai luajti përballë të ndjerit Grace Kelly në “Noël Coward’s Private Lives”.

Gjatë karrierës së tij, Miller prodhoi dhe luajti në një numër shfaqjesh televizive nga vitet gjashtëdhjetë deri në vitet nëntëdhjetë.

Pasi punoi në filmin familjar të vitit 1982 “Savannah Smiles”, ai luajti profesorin e kolegjit të Teksasit Him Nash në serialin e viteve 1960 “Please Don’t Eat the Daisies’, i cili u transmetua për dy sezone dhe kishte 58 episode.

Më vonë, Miller u fut në produksione skenike dhe luajti në “The Philadelphia Story” përballë Sarah Churchill, vajzës së Winston Churchill dhe “Dark at the Top of the Stairs”.

Miller u shfaq gjithashtu në 13 episode në telenovelën amerikane “Days of Our Lives” në 1975, 13 episode të tjera si Howard Jones në “Bright Promise” të NBC në 1970.

Ai gjithashtu luajti në dy episode të “General Hospital” në vitin 1965.

Në vitet ’80, Miller shkroi disa episode për shfaqje të njohura, duke përfshirë “Diff’rent Strokes” dhe “The Jeffersons”.

Në vitin 1995, Miller shkroi filmin me skenar nga Keanu Reeves “A Walk in the Clouds”, i cili u drejtua nga Alfonso Arau.

Miller u martua me aktoren Barbara Stanger dhe ata punuan së bashku në disa filma, duke përfshirë “Christmas Mountain: The Story of a Cowboy Angel”.

Miller dhe Stanger u divorcuan në vitin 1998 dhe Miller u zhvendos në Kaliforni në vitin 2013 për të qenë pranë fëmijëve të tij – Savannah, Penelope Ann dhe Marisa Miller nga martesa e tij e parë dhe i ndjeri Gabe Miller nga e dyta.

Miller la pas vetes mbesat, Amelia, Eloisa, Gretta, Sophie, Maria dhe Celeste.