U akuzua për kopjim, nusja shqiptare fiton betejën ligjore me kompaninë Zara

U akuzua për kopjim, nusja shqiptare fiton betejën ligjore me kompaninë Zara

Showbiz August 08, 2022 - 21:25

Pronarja e një butiku të vogël, Amber Kotrri thotë se ndihet e lumtur pasi fitoi betejën ligjore me gjigantin e modës, Zara. Amber Kotrri, e cila drejton House of Zana me bazë në Darlington, i kishin thënë që biznesi i saj ishte “konceptualisht identik” me atë të Zara-s.

Por, gjykata ka argumentuar se lidhja ishte shumë e parëndësishme. “Ka qenë më shumë se një vit dhe shumë stres në jetën time, në shtëpi, si nënë e tre fëmijëve të vegjël, si dhe në biznes, pasi ka pasur orë e orë të tëra për përgatitjen e dokumenteve të provave,” tha ajo.

“Ka qenë shumë stresuese – por ne fituam,” shtoi ajo. Zara kishte argumentuar se aplikacioni për markën tregtare House of Zana duhet të refuzohej sepse ishte shumë i ngjashëm në emër, gjë që mund të rezultojë në ngatërrimin e markës tregtare me një tjetër nga klientët.

Përfaqësuesja e Zara-s, Julia King, theksoi se mund të përbënte një “kërcënim serioz” për markën nëse tregu ishte i mbushur me marka që dukeshin dhe dukeshin të ngjashme. Kotrri, e cila është e martuar me shqiptar, e quajti kompaninë e saj në vitin 2019 sipas fjalës shqip “zanat”. /abcnews