Aktori i “Leave it to Beaver”, vdiq në moshën 77-vjeçare

Aktori i “Leave it to Beaver”, vdiq në moshën 77-vjeçare

Showbiz July 26, 2022 - 23:28

Regjisori dhe aktori i njohur për rolin si vëllai i madh Wally Cleaver në “Leave It to Beaver”, Tony Dow,  vdiq në moshën 77 vjeçare.

Dow në maj kishte bërë të ditur se ishte diagnostikuar me kancer.

Ai qysh në moshën 12-vjeçare u bë pjesë e botës së kinematografisë, kur mori pjesë në serialin “Leave It to Beaver”.

Dow, i cili tha se kishte përjetuar depresion të padiagnostikuar nga mosha 20 deri në moshën 40 vjeç, foli për dekada për sfidat e tij të shëndetit mendor, shumë përpara se të ishte e zakonshme që të famshmit ta zbulonin atë informacion publikisht.

Ai vazhdoi të punonte në Hollywood, duke marrë pjesë në seri televizive dhe madje duke ripërsëritur rolin e tij në “The New Leave It to Beaver” në vitet 1980. Ai gjithashtu drejtoi episodet e serialeve si “Harry and the Hendersons”, “Coach” dhe “Star Trek: Deep Space Nine”.

Puna e tij më e fundit e aktrimit ishte nga viti 2015 dhe 2016, kur ai bëri dy paraqitje të ftuar në serialin televiziv :Suspense;, një ringjallje e serialit antologjik të fundit të viteve ’40 dhe fillimit të viteve ’50, i cili nga ana tjetër ishte i frymëzuar nga seritë klasike në radio me të njëjtin emër. /shqip.com