U rikthye pas 40 vjetësh, grupi ABBA bën histori me albumin e ri

U rikthye pas 40 vjetësh, grupi ABBA bën histori me albumin e ri

Showbiz November 20, 2021 - 18:25

Albumi i ri i grupit ABBA ”Voyage”, ka bërë histori me suksesin e tij në top-listat në Mbretërinë e Bashkuar.

Krijuesit e hiteve publikuan albumin e tyre të parë pas 40 vitesh në fillim të këtij muaji, dhe ai u ngjit në krye të tabelës së albumeve zyrtare gjatë javës së parë të publikimit.

Ky sukses shënoi albumin e 10-të të ABBA që renditet në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe u bë albumi më i shitur i vitit 2021 deri më tani, pasi regjistroi shitjet më të mëdha të javës së parë në katër vjet.

Image

Por të dhënat e reja kanë zbuluar gjithashtu se albumi arriti të kryesojë top-listat e albumeve në 17 vende të ndryshme, pasi arriti shitje në mbarë botën mbi një milion kopje në javën e parë dhe ka marrë më shumë se 190 milionë transmetime deri më sot, shkruan DailyMail.

“Ne jemi kaq të lumtur që fansat tanë duket se e kanë shijuar albumin tonë të ri po aq sa ne kemi shijuar ta bëjmë atë! Ne jemi absolutisht mbi hënën për të pasur një album në krye të top-listave përsëri”, kanë thënë anëtarët e grupit për suksesin e hershëm të “Voyage”.

Lajmi vjen pasi këngëtarët e “Mamma Mia” arritën gjithashtu kryesime të reja me albumin e tyre me hitet më të mira, “GOLD”, i cili arriti një BRIT Certified 20x Platinum në Angli këtë javë.

“ABBA’s GOLD” u publikua në shtator 1992, duke debutuar në numrin 1 dhe ka vazhduar të jetë albumi i dytë më i shitur i të gjitha kohërave në Mbretërinë e Bashkuar, duke rënë nga pozita vetëm pas albumit të hiteve më të mira të “Queen”.

Image

Në fillim të kësaj jave ABBA njoftoi detajet e këngës së tyre të parë të Krishtlindjeve “Little Things”, e cila do të publikohet në CD përmes Universal Music Group më 3 dhjetor.