Infektuar: 35549
Shëruar: 21746
Vdekur: 939
Artistët do të humbasin dy të tretat e të ardhurave të tyre në vitin 2020

Artistët do të humbasin dy të tretat e të ardhurave të tyre në vitin 2020

Showbiz November 18, 2020 - 23:11

Pandemia e coronavirusit ka goditur rëndë industrinë e muzikës, me një raport të ri nga muzika britanike që sugjeron që këngëtarët do të humbin dy të tretat e të ardhurave të tyre si rezultat i COVID-19.

Mbyllja e koncerteve dhe festivaleve gjithashtu ka bërë që të ardhurat e tyre të bien me 85% më pak në vitin 2020, sipas raportit.

Pandemia ka sjellë një ‘goditje katastrofike’ në industrinë e muzikës, tha Jamie Njoku-Goodwin i UK Music.

Sidoqoftë, ai tha se muzika ishte ‘një histori suksesi ndërkombëtar në kohë normale’ dhe mund të rikthehet sërish.

Raporti gjithashtu zbuloi se muzika kontribuoi 5.8 miliardë funte në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar në 2019.

Thuhej se coronavirusi kishte shkaktuar një ‘efekt domino’ në sektorin e muzikës, me koncerte të anuluara duke privuar artistët nga paratë që do të kishin shpenzuar për krijimin e këngëve të reja. /Telegrafi/