Infektuar: 70185
Shëruar: 313132
Vdekur: 1616
Shefi i “Moderna”-s: Do të bashkëjetojmë përgjithmonë me koronavirusin

Shefi i “Moderna”-s: Do të bashkëjetojmë përgjithmonë me koronavirusin

Shëndetësi January 14, 2021 - 15:06

CEO i kompanisë Moderna, që ka prodhuar një prej vaksinave kundër koronavirusit, thotë se bota do të duhet të bashkëjetojë përgjithmonë me të.

Zyrtarë të ndryshëm të shëndetit publik dhe ekspertë të sëmundjeve infektive kanë thënë se ka shumë gjasa që Covid-19 të bëhet një sëmundje endemike, që do të thotë se do të jetë e pranishme gjithmonë, por me shumë gjasa në nivele shumë më të ulëta sesa tani.

Këtë ide e mbështeti edhe CEO i Moderna-s, Stephane Bancel, gjatë një diskutimi në Konferencën e Shëndetësisë “JPMorgan”. “Do të na duhet të jetojmë me këtë virus, mendoj, përgjithmonë”, citohet të ketë thënë ai nga CNBC.

Vaksina e Moderna-s është miratuar për përdorim në SHBA, te personat mbi 18 vjeç, dhe në vendet e Bashkimit Europian./A2news