Infektuar: 17139
Shëruar: 14787
Vdekur: 657
8 ushqime dhe medikamente që ju asnjëherë nuk duhet të përzieni

8 ushqime dhe medikamente që ju asnjëherë nuk duhet të përzieni

Shëndetësi September 26, 2020 - 07:46

Shumica prej nesh kanë marrë ilaçe në një moment, pavarësisht nëse bëhet fjalë për dhimbje koke, infeksion apo sëmundje.

Ndërsa ilaçet janë të dizajnuara për të ndihmuar me simptomat tuaja, ato gjithashtu vijnë me një listë të rreziqeve dhe efekteve anësore të padëshiruara që mund të ndodhin, transmeton lajmi.net.

Diqka që shumica e mjekëve ose farmacistëve nuk ju tregojnë, është se ushqimet e përditshme gjithashtu mund të kenë një efekt në ilaçin dhe trupin tuaj.

Disa ushqime mund të kenë efekte të padëshiruara kur bashkëveprojnë me ilaçe të caktuara brenda trupit tuaj. Edhe ushqimi që është i mirë për ju mund të mos shoqërohet mirë me recetën tuaj.

Nëse merrni ilaçe për kolesterolin

Lëngu i grejpfrut mund të rrisë nivelet e ilaçeve të kolesterolit në rrjedhën tuaj të gjakut. Kjo mund të ju lë më të ndjeshëm ndaj efekteve anësore të padëshiruara të ilaçit tuaj.

Nëse merrni antikoagulantë

Sipas disa studimeve, pacientët që pinin lëng boronicë ndërsa merrnin antikoagulantë pësuan rrallime të gjakut. Heqja dramatike e gjakut mund të çojë në komplikime shëndetësore.

Nëse merrni ilaçe për presionin e gjakut

Ilaçet për presionin e gjakut mund të rrisin nivelet e kaliumit në trupin tuaj. Bananet janë të mbushura me kalium, dhe shumë mund të shkaktojnë probleme. Nëse niveli juaj i kaliumit është shumë i lartë, mund të pësoni rrahje të parregullta të zemrës ose palpitime të zemrës.

Nëse merrni ilaçe për dështimin e zemrës

Shkurra e zezë përmban glicyrrhizin, një kimikate që mund të shkaktojë rrahje të parregullt të zemrës kur kombinohet me digoksinën, shkruan Alternative Medicine.

Nëse merrni hollues gjaku

Spinaqi, së bashku me zarzavatet e tjera me gjethe, përmbajnë Vitaminë K. Kjo vitaminë mund të ndërhyjë në holluesit e gjakut dhe antikoagulantët, transmeton lajmi.net. Mund të bëjë që mjekimi juaj të jetë më pak efektiv.

Nëse merrni antibiotikë tetraciklin

Përmbajtja e lartë e kalciumit në qumështore mund të parandalojë që trupi juaj të thithë siç duhet antibiotikët. Antibiotikët mund të bëhen më pak efektivë dhe të paaftë për të punuar siç duhet.

Nëse merrni ilaçe tiroide

Arrat janë të pasura me fibra, të cilat mund të parandalojnë që trupi juaj të thithë siç duhet ilaçet e tiroides. Sigurohuni që të mos teproni me ushqime me fibra të lartë.

Nëse merrni ilaçe për infeksione bakteriale

Ngrënia e ushqimit që përmban tyraminë ndërsa merrni ilaçe për një infeksion bakterial mund të shkaktojë goditje të dëmshme në presionin e gjakut. Tyramina është një aminoacid që gjendet në ushqimin që pihet, shërohet ose fermentohet. Shmangni sallamin, sallamin e thatë dhe djathrat e përpunuar.