Infektuar: 4931
Shëruar: 2267
Vdekur: 102
Si ta shpëtoni fëmijën tuaj nga kolli i vazhdueshëm?

Si ta shpëtoni fëmijën tuaj nga kolli i vazhdueshëm?

Shëndetësi May 21, 2020 - 13:48

Një kollë e vazhdueshme në një fëmijë mund të bëhet një gjë e zakonshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Për fat të mirë, ka shumë receta të shpejta dhe të lehta që mund të shpëtojnë të voglin tuaj.

1.Bëni pak qumësht me qepë.

Image

Kjo mund të duket pak e rëndë, por qepët mund të ndihmojnë në mënyrë efektive për të kuruar një të ftohtë, një kollë, një ethe të lartë dhe një dhimbje të fytit. Prisni imët 3 qepë të vogla dhe gjysmë kokë hudhër, vendosini një litër qumësht dhe ngroheni. Gatuajeni përzierjen derisa gjithçka të jetë e butë, më pas hiqeni nga ngrohësi dhe kullojeni. Mund t’i shtoni pak mjaltë, për të përmirësuar shijen.

2.Lëng Ananasi

Image

Ananasi përmban një element të quajtur bromelain, që ka veti të forta anti-inflamatore. Lëngu i ananasit mund të zvogëlojë mukozën në fyt dhe mund të lehtësojë një kollë. Megjithëse, ndonjëherë vetëm lëngu në vetvete mund të mos jetë i mjaftueshëm për ta hequr këtë. Në këtë rast, mund të shtoni pak xhenxhefil dhe mjaltë në lëng. Vetëm sigurohuni që fëmija juaj të mos jetë alergjik ndaj ananasve përpara se të përdorni këtë metodë.

3.Mbështjellje të xhenxhefilit
Ky ilaç i fuqishëm është i lehtë për tu bërë me përbërës që janë zakonisht të pranishëm në çdo shtëpi. Ju duhet të kombinoni pak miell, mjaltë dhe vaj ulliri, me një lugë gjelle xhenxhefil. Vendosni disa nga përzierjet në një pecetë dhe aplikojeni në gjoksin e fëmijës tuaj duke përdorur një fashë. Aplikojeni rreth 3 orë para gjumit.

4. Kripë në pëllëmbë të këmbës

Image

Vendosja e ngrohtësisë në këmbë mund të ndihmojë gjithashtu për të hequr një kollë. Ngroheni pak kripë deti në mikrovalë ose në tigan – mos e teproni, temperatura duhet të jetë e rehatshme për fëmijën tuaj dhe të mos djegë lëkurën e tyre! Pastaj aplikojeni atë në këmbët e fëmijës tuaj dhe mbështillni një fashë rreth tyre. Lëreni derisa kripa të ftohet, pastaj hiqni gjithçka dhe vendosni përsëri çorape të ngrohta në këmbët e tyre./ndryshe/