Infektuar: 1123
Shëruar: 847
Vdekur: 30
 Nënat po lënë qepë në dhomat e fëmijëve të tyre për t’i “mbrojtur kundër koronavirusit”

Nënat po lënë qepë në dhomat e fëmijëve të tyre për t’i “mbrojtur kundër koronavirusit”

Shëndetësi March 28, 2020 - 22:52

WhatsApp është vërtet jashtë kontrollit, me lajme të rreme që përhapen si zjarr rreth koronavirusit.

Një histori e grave të vjetra që qarkullojnë aktualisht në platformë është se ju mund t’i mbroni njerëzit nga Covid-19 nëse lini qepë të papërpunuara në qoshet e një dhome, gjë që ka çuar në një numër të prindërve të bëjnë këtë gjë, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Një 19-vjeçare, ishte e tronditur kur zbuloi që nëna e saj, Abiola Oseni, 46-vjeçare, kishte vendosur qepë të papërpunuara në çdo cep të shtëpisë së tyre, besoj se do të ‘thithi’ bakteret nga koronavirusi dhe parandalojnë që familja e saj të infektohet.

Temiloluwa, e cila është një studente në universitet, tha: “Nëna ime beson se qepët mund të thithin bakteret e këqija nga koronavirusi për t’i mbajtur larg. Unë qeshja kur e pashë sepse nuk është e pazakontë për të që të ndjekë lajmet e rreme në WhatsApp”.

Nuk ka dëm për të lënë qepë rreth shtëpisë, përveç faktit që do të përdorni perime të mira që mund të gatuhen dhe potencialisht ta bëjnë shtëpinë tuaj të nuhasë pak më keq.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë bazë të shkencës që aliumet e ndotura të parandalojnë, kurojnë ose në ndonjë mënyrë tjetër luftimin e COVID-19.

Image

Image

Image