Dieta strikte nga supa dhe ‘milkshakes’, përmbysin diabetin

Dieta strikte nga supa dhe ‘milkshakes’, përmbysin diabetin

Shëndetësi qershor 13, 2018 - 22:22
Lexojeni me vëmendje këtë artikull ju që vuani nga diabeti!

Diabeti mund të përmbyset duke ndjekur një dietë të rreptë të kalorive me supë dhe ‘milkshakes’ (koktej me përmbajtje qumështi).

Kështu besojnë shkencëtarët derisa theksojnë se kërkesa e habitshme erdhi pasi ata treguan se pacientët me diabet të tipit 2 patën efekte pozitive pasi iu përmbanë një diete të tillë të ushqyerjes, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit nga universitetet e Newcastle dhe Glasgow kanë testuar dietën e vetëm 800 kalorive në ditë në 300 pacientë të rekrutuar nga operacionet e mjekëve.

Ata janë gjithashtu duke u përpjekur për të gjetur nëse pacientët mund të mbajnë humbjen e tyre në peshë dhe në efekt të përhershëm kuruar veten nga gjendja e cila është e lidhur fort me trashjen.