Ushqimet që nuk duhet të hamë para gjumit

Ushqimet që nuk duhet të hamë para gjumit

Lifestyle October 25, 2021 - 23:49

Të gjithëve na ka ndodhur që të mos flemë mirë natën sepse kemi ngrënë shumë ose konsumuar ushqime që na shqetësojnë. Përveç ushqimeve që mund të prekin secilin individualisht për shkak të ndonjë intolerance, ka edhe ushqime apo pije që duhen shmangur gjatë natës, pasi mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit dhe shëndetin tonë të përgjithshëm.

Kafe
Nuk na habit fakti që kafeja është në këtë listë. Të gjithë e dimë që kafja të zgjon, prandaj e konsumojmë kur ngrihemi nga shtrati në mëngjes. Për të mos prishur cilësinë e gjumit, ekspertët thonë se kafeja nuk duhet të pihet më vonë se ora 4-5 e pasdites. Në rast se duam të shijojmë një kafe pasdite-mbrëmje, është më mirë të zgjedhim pa kafeinë.

Çokollata
Mund ta shmangim kafen para gjumit por nuk është burimi i vetëm i kafeinës. Çokollatë është mjaftueshmërisht stimuluese katrorë 3 çokollatë përmbajnë 23 mg kafeinë, d.m.th. ¼ kafeinë përmban një kupë e ulët. Pra, mos u jepni çokollatë fëmijëve gjatë natës! Ata nuk do të flenë lehtë.

Salcat e nxehta
Ushqimet pikante më së miri shmangen para gjumit pasi kanë shumë gjasa të shkaktojnë shqetësime në stomak dhe zorrë dhe të ndikojnë në cilësinë e gjumit tonë.

Të skuqura
Ushqimet e skuqura dëmtojnë trupin tonë në shumë mënyra, veçanërisht në qoftë se ne konsumojnë ato gjatë natës. Ushqimet me shumë yndyrë kërkojnë kohë më të gjatë tretjeje. Pra, nëse hamë diçka të skuqur vonë gjatë natës, trupi do të fillojë të përpunojë ushqimin që komplikon sistemin tonë të tretjes, duke prishur kështu procesin e gjumit.

Alkooli
Mund të mendojmë se një gotë verë na vë në gjumë, por në realitet ndikon negativisht në cilësinë e gjumit. Alkooli, veçanërisht në sasi të mëdha, ndikon në mëlçi, e cila përpiqet të eliminojë alkoolin nga trupi ynë. Meqenëse ekziston një lidhje midis mëlçisë dhe zemrës, ne ndiejmë një rrahje të shpejtë të zemrës, kështu që nuk mund të flemë.

Uji
Ekspertët thonë se nuk është mirë të pimë ujë pak para gjumit pasi kjo do të sjellë “vizita” të shpeshta në tualet gjatë natës dhe për rrjedhojë do të na prishë gjumin. Ajo që ata rekomandojnë është të pini ujë të mjaftueshëm gjatë ditës, para, ndërmjet dhe pas vakteve, në mënyrë që trupi ynë të hidratohet në kohën kur shkojmë në shtrat për të fjetur.

Suplementet dietike me proteina
Nëse jeni duke marrë suplemente dietike për palestër, duhet të jeni shumë të kujdesshëm me udhëzimet e tyre. Ka suplemente për para stërvitjes dhe suplemente për pas. Para se të shkoni në shtrat nuk duhet të merrni asnjëherë suplemente që kanë indikacione për konsum para stërvitjes pasi janë të pasura me kafeinë dhe stimulojnë organizmin. Përkundrazi, suplementet pas stërvitjes mund të merren më lehtë para gjumit./abcnews.al