Infektuar: 14939
Shëruar: 12325
Vdekur: 611
Shpëlarja e dhëmbëve pas pastrimit të tyre mund të shkaktojë zgavra

Shpëlarja e dhëmbëve pas pastrimit të tyre mund të shkaktojë zgavra

Lifestyle September 12, 2020 - 20:56

Pastrimi i dhëmbëve është një nga ritualet që ne përsërisim shumë gjatë jetës sonë.

Ka gjëra që bëjmë kur lajmë dhëmbët që mund të përfundojnë duke shkaktuar zgavra, transmeton lajmi.net.

Fluori është zemra dhe shpirti i pastës së dhëmbëve.

Kjo shpikje e mahnitshme, që synohet të përdoret çdo ditë, është një produkt që përmban një kombinim të përbërësve, më i rëndësishmi prej të cilëve është fluori.

Kjo sepse funksioni i tij është të mbrojë smaltin e dhëmbit nga bakteret, të cilat shkaktojnë sëmundje infektive si zgavrat. Këto baktere mund të shkaktojnë përkeqësimin e dhëmbëve tuaj.

Me fjalë të tjera, përdorimi i pastës së dhëmbëve në higjienën tuaj të dhëmbëve mund të zvogëlojë rrezikun e zgavrave me rreth 25% në 45%.

Sa kohë i lani dhëmbët mund të ketë ndikim edhe në zgavra.

Mjerisht, shumica e njerëzve lajnë dhëmbët për rreth 45 deri 70 sekonda. Kjo mund të ketë lidhje me ritmin e shpejtë me të cilin jemi të detyruar të bëjmë jetën tonë moderne.

Programi i Efektivitetit Klinik Dentar Skocez (SDCEP) rekomandon pastrimin e dhëmbëve për rreth 2 minuta për të parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe sëmundje të tjera të lidhura me higjienën orale.

Shpëlarja e tepërt mund të dëmtojë dhëmbët tuaj.

Ndërsa mund të mendoni se është një ide e shkëlqyeshme të hiqni të gjitha gjurmët e pastës së dhëmbëve nga dhëmbët tuaj pas larjes, shpëlarja e plotë nuk është në të vërtetë mënyra e duhur.

Larja gjatë natës është më e rëndësishme nga sa mendoni.

Larja e dhëmbëve gjatë natës është jashtëzakonisht e rëndësishme.  Kjo sepse ndërsa flemë, ne nuk krijojmë të njëjtën sasi të pështymës si kur jemi zgjuar.

Për shkak të kësaj, goja jonë nuk eliminon mbetjet që ushqejnë bakteret e afta të shkaktojnë prishjen e dhëmbëve me të njëjtën lehtësi. Është për këtë arsye që mjekët shpesh rekomandojnë që të mos hamë ushqim pasi të lajmë dhëmbët.

Më pak sheqer është e barabartë me më pak zgavra.

Përveç teknikës së duhur, OBSH sugjeron uljen e konsumit të aditivëve dhe sheqerit në ushqim në më pak se 10% të kalorive tuaja ditore.

Sipas tyre, kjo mund të na ndihmojë të kujdesemi më mirë për dhëmbët. Konsumimi i tërë frutave rekomandohet mbi lëngjet ose pijet e përpunuara, pasi bakteret që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve ushqehen me këto sheqerna./Lajmi.net