Infektuar: 4715
Shëruar: 2227
Vdekur: 101
7 mënyra të papritura për t’i bërë gjërat e vjetra përsëri të reja

7 mënyra të papritura për t’i bërë gjërat e vjetra përsëri të reja

Lifestyle May 31, 2020 - 09:32

Pastë dhëmbësh për syzet

 

Image

Për të përmirësuar pamjen e syzeve mund të përdorni pastë dhëmbësh të zakonshëm pa kokrriza. Aplikojeni atë në gotë, përhapeni me një leckë dhe më pas pastroni mbetjet e pastës. Ju mund ta përdorni këtë metodë edhe për ekranet dhe orët Smartphone. Në këto raste mos lejoni që uji të futet brenda.

Mustardë për bakër

Image

Ju mund të përdorni mustardë të zakonshme për të kthyer shkëlqimin në produktet e bëra prej bakri. Së pari, aplikojeni atë në diçka si një byzylyk bakri dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta. Më pas pastrojeni me një leckë të lagur.

 Pluhur fëmijësh për telefona

 

Image

Përdorni pluhurin për fëmijë për të eleminuar gërvishtjet në ekran. Merni një pastë nga pluhuri dhe uji. Aplikojeni atë në ekranin e smartphone dhe fërkojeni me një leckë. Pastaj hiqni mbetjet e përzierjes. Gërvishtjet e vogla duhet të zhduken.

Qepë për pastrimin e lëkurës

Image

Pritini qepën në gjysmë dhe fërkoni sipërfaqen e lëkurës së ndotur. Pastaj përdorni një leckë të butë për të fshirë lëkurën. Ajo do të bëhet përsëri me shkëlqim.

Sprej i flokëve për njolla

Image

Nëse ka një njollë kozmetike në rrobat tuaja, mund ta trajtoni atë me sprej floku, fshini atë me një pecetë pastrojeni si zakonisht. Ky produkt është gjithashtu i domosdoshëm kur hiqni njolla nga pllaka e thonjve. Spërkateni atë në një furçë dhëmbësh dhe pastroni zonën e njollosur.

Shampo fëmijësh për syze

Për të hequr gërvishtjet e vogla nga syzet, mund të përdorni shampon për fëmijë. Ju duhet të derdhni pak shampo mbi lentet dhe t’i fërkoni. Pastroni mbetjet me një pecetë dhe kjo do t’i ndihmojë syzet tuaja të duken të reja.

Shkumësa për rrobat me njolla

Shkumësja e zakonshme do t’ju ndihmojë të shpëtoni lehtësisht nga njollat ëe yndyrnave. Ju do të duhet ta grini shkumësin në një pluhur dhe ta spërkatni në zonën e kontaminuar. Ju mund ta pastroni pasi shkumësja thith vajin dhe më pas lani rrobat ashtu siç dëshironi.