Infektuar: 14939
Shëruar: 12325
Vdekur: 611
Fytyra e pastër - çelësi i parandalimit te viruseve

Fytyra e pastër - çelësi i parandalimit te viruseve

Lifestyle March 25, 2020 - 09:30
Çelësi kryesor këto ditë është, përveç larjes së shpeshtë të duarve, është edhe mos prekja e fytyrës tuaj për ta mbajtur atë të pastër, gjë që është thelbësore për të parandaluar përhapjen e viruseve dhe baktereve të ndryshme, transmeton Zeri.info.

Por si ta arrijmë këtë në realitet? Në fakt, shumë njerëz prekin fytyrën e tyre në mënyrë të pandërgjegjshme kur janë të mërzitur, të tronditur ose të befasuar, veçanërisht nëse ndjejnë puçrra nën gishta. Ndërsa është pothuajse e pamundur të ndaloni plotësisht prekjen e fytyrës tuaj, ekzistojnë disa hile që mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e higjienës dhe uljen e kontaktit. Kur bëhet fjalë për pastrimin e fytyrës, marka suedeze skintech FOREO, e njohur për furçat e saj ultra higjienike për pastrimin e fytyrës LUNA 3, mbështet paralajmërimet e profesionistëve të shëndetit dhe kujton rëndësinë e pastrimit te fytyrës.

Fytyra, sytë dhe goja juaj janë zonat më të ekspozuara të trupit tuaj dhe është e rëndësishme për të shmangur kontaktin nëse më parë keni prekur ndonjë gjë tjetër me duart tuaja. Nëse po, këtu janë disa hapa për ta pastruar atë plotësisht:

Image

Së pari dhe më e rëndësishmja - lani duart

Mos supozoni se duke larë fytyrën do t’i pastroni edhe duart. Lani duart tuaja tërësisht me sapun dhe ujë para se të vendosni pëllëmbët në faqe. Përndryshe, ndërsa lani, mund të fusni papastërtitë dhe bakteret më të thella në poret në fytyrën tuaj.

Lyejeni fytyrën me ujë të vakët

Lyejeni mirë fytyrën në mënyrë që të jetë e lagur dhe kujdesuni që të mos e teproni temperaturën e ujit në asnjë mënyrë, pasi uji i ftohtë ose tepër i nxehtë mund të shokojë dhe dëmtojë lëkurën.

Aplikoni pastruesin tuaj të preferuar në fytyrën tuaj duke përdorur majat e gishtave

Shmangni sfungjerët dhe leckat pasi ato mund të përmbajnë baktere, dhe materialet e përafërt mund të dëmtojnë lëkurën tuaj. Aplikoni produktin në mollëza dhe fërkojeni pastër me duar në lëkurë.

Pastroni fytyrën

Përdorni furçën e fytyrës silikoni LUNA 3 pasi është deri në 35 herë më higjenike sesa një furçë najloni dhe largon 99.5% papastërti nga fytyra juaj. Është jo-gërryes dhe jashtëzakonisht i butë për lëkurën tuaj. Përveç kësaj, ajo thahet shpejt dhe parandalon grumbullimin e baktereve pas përdorimit ndërsa ruhen në banjë.

Image

Lani fytyrën me ujë të vakët

Shumica e produkteve të pastrimit funksionojnë duke bllokuar papastërtitë dhe bakteret brenda sapunit, në mënyrë që të mund t’i lani me lehtësi fytyrën tuaj. Duke mos e shpëlarë mbetjen e produktit, i cili është i mbushur me baktere pas pastrimit, papastërtitë akoma mbesin në fytyrën tuaj dhe janë të favorshme për krijimin e parregullsive dhe puçrave. Prandaj, pastroje tërësisht me mbetje sapuni derisa të keni ujë të pastër dhe një shkëlqim rrezatues në fytyrën tuaj.

Thajeni fytyrën

Pas pastrimit, nuk keni nevojë ta fërkoni fytyrën në mënyrë agresive me një peshqir për ta tharë. Butësisht prekni fytyrën tuaj me një peshqir të pastër dhe të butë derisa të gjitha pjesët të jenë tharë pa dëmtuar ose irrituar lëkurën. Së fundmi, cilado metodë pastrimi të zgjidhni, kujdesuni për higjienën, mbani shëndetin dhe #rrinshpi./ZERI