Infektuar: 18148
Shëruar: 15150
Vdekur: 666
12 frutat që na mbrojnë dhe luftojnë kancerin

12 frutat që na mbrojnë dhe luftojnë kancerin

Lifestyle December 14, 2019 - 20:50
Detajet

Nuk është sekret që dieta juaj mund të ndikojë në rrezikun për të zhvilluar kancer. Gjithashtu edhe plotësimi me ushqime të shëndetshme është i rëndësishëm nëse trajtoheni ose shëroheni nga kanceri, transmeton Gazeta Metro.

Nuk është sekret që dieta juaj mund të ndikojë në rrezikun për të zhvilluar kancer.

Gjithashtu edhe plotësimi me ushqime të shëndetshme është i rëndësishëm nëse trajtoheni ose shëroheni nga kanceri.

Disa ushqime, përfshirë frutat, përmbajnë komponime që nxisin shëndetin dhe mund të ngadalësojnë rritjen e tumorit duke zvogëluar disa efekte anësore të trajtimit për të ndihmuar në lehtësimin e rrugës suaj në shërim.

Për personat që janë ose po trajtohen nga kanceri, duhet të jenë të kujdesshëm në zgjedhjet ushqimore.

Trajtimet e kancerit si kimioterapia dhe rrezatimi mund të shkaktojnë shumë efekte anësore, të cilat mund të përkeqësojnë ose përmirësojnë ato që hani dhe pini.

Efektet anësore të zakonshme të kimioterapisë dhe rrezatimit përfshijnë lodhje,  anemi,  të përzier,  të vjella,  ndryshime në oreks,  diarre,  kapsllëk,  gëlltitje e dhimbshme,  goje e thate,  plagë në gojë,  fokus i dëmtuar, apo ndryshimet e humorit.

Mbushja e dietës tuaj me ushqime të shëndetshme, ndihmon në furnizimin e trupit tuaj me vitamina, minerale dhe antioksidantë gjatë gjithë trajtimit të kancerit.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të përshtatni zgjedhjet tuaja të frutave ndaj simptomave tuaja specifike.

Për shembull, frutat e pjekura janë një mundësi e mirë nëse keni vështirësi në gëlltitje, ndërsa frutat e pasura me fibra mund të ndihmojnë nëse jeni duke përjetuar kapsllëk.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të shmangni fruta të caktuara bazuar në simptomat tuaja.

Për shembull, agrumet mund të irritojnë plagët e gojës dhe të përkeqësojnë ndjenjën e gojës së thatë.

Së fundmi, frutat si molla, kajsi dhe dardha janë të vështira për disa persona me kancer për të ngrënë për shkak të plagëve të gojës, vështirësisë në gëlltitje, gojës së thatë apo vjelljes.

Këto janë disa nga frutat që duhet të hanë të gjithë personat që vuajnë nga kancer, por jo vetëm ata persona, pasi të gjithë duhet të kenë në dietën e tyre fruta.

1. Boronicë 

Boronica është një ‘hidrocentral’ ushqyes, që paketon shumë fibra, vitaminë C dhe mangan.

Ata janë gjithashtu të pasura me antioksidantë dhe janë studiuar mirë për efektet e tyre të luftimit të kancerit.

Boronica mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e trurit nga kimio, një term i përdorur për të përshkruar problemet me kujtesën dhe përqendrimin që përjetojnë disa njerëz gjatë trajtimit dhe shërimit të kancerit.

Një studim i vogël zbuloi se pirja e lëngut të boronicës çdo ditë për 12 javë përmirësoi kujtesën dhe mësimin tek të moshuarit.

Në mënyrë të ngjashme, një përmbledhje e fundit e 11 studimeve raportoi se boronica përmirësoi disa aspekte të funksionimit të trurit tek fëmijët dhe të rriturit.

Ndërsa këto studime nuk përfshinin njerëz që i nënshtroheshin trajtimit të kancerit, gjetjet ende mund të zbatohen.

2. Portokallet

Portokallet janë një lloj i zakonshëm i agrumeve, të favorizuara për shijen e tyre të ëmbël, ngjyrën e gjallë dhe profilin ushqyes.

Vetëm një portokall i mesëm mund të plotësojë dhe të tejkalojë nevojat tuaja të përditshme për vitaminë C, të gjitha ndërkohë që furnizojnë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme si tajamin, folate dhe kalium.

Vitamina C luan një rol kryesor në imunitet dhe mund të ndihmojë në forcimin e sistemit tuaj imunitar gjatë dhe pas trajtimit të kancerit.

Hulumtimet sugjerojnë që vitamina C mund të zvogëlojë rritjen dhe përhapjen e qelizave të kancerit dhe të veprojë si një terapeutik kundër disa llojeve të kancerit.

Vitamina C nga portokalli gjithashtu mund të forcojë thithjen e hekurit nga ushqimet.

Kjo ndihmon në mbrojtjen kundër anemisë, një efekt anësor i zakonshëm i kimioterapisë.

3. Bananet

Bananet mund të jenë një shtesë e shkëlqyer dietike për ata që shërohen nga kanceri.

Ata jo vetëm që janë të lehtë për t’u toleruar për ata me vështirësi në gëlltitje, por gjithashtu një burim i mirë i shumë lëndëve ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë vitaminën B6, mangan dhe vitaminën C.

Për më tepër, bananet përmbajnë një lloj fibre të quajtur pektinë, e cila mund të jetë veçanërisht e dobishme për ata që përjetojnë diarre të shkaktuar nga trajtimet e kancerit.

Për shkak se bananet janë të pasura me kalium, ato gjithashtu mund të ndihmojnë në rimbushjen e elektroliteve të humbura gjatë diarresë ose të vjellave.

Për më tepër, studimet kanë vërejtur se pektina mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër rritjes dhe zhvillimit të qelizave të kancerit të zorrës së trashë.

Nevojiten më shumë hulumtime për të përcaktuar nëse pektina e gjetur në banane mund të ngadalësojë rritjen e qelizave kancerogjene te njerëzit.

4. Grejpfrut

Grejpfrut është një frut ushqyes i ngarkuar me antioksidantë, vitamina dhe minerale.

Përveç sigurimit të një doze të vitaminës C, provitaminës A dhe kaliumit, është e pasur me komponime të dobishme si likopeni.

Likopeni është një karotenoid me veti të fuqishme antikancerogjene.

Disa studime sugjerojnë se mund të zvogëlojë disa efekte anësore negative të trajtimeve të kancerit, të tilla si kimioterapia dhe rrezatimi.

Një studim në 24 të rritur zbuloi se pirja e 500 ml lëng nga agrumet, përfshirë grejpfrut, rriti rrjedhën e gjakut në tru, gjë që mund të ndihmojë në ‘zbutjen e trurit të kimoit’.

Mbani në mend se grejpfrut mund të ndërhyjë në ilaçe të caktuara, kështu që është më mirë të bisedoni me mjekun tuaj përpara se ta shtoni atë në dietën tuaj.

5.Molla

Mollët nuk janë vetëm një nga frutat më të njohura, por edhe një nga më ushqyesit.

Janë të pasur me fibra, kalium dhe vitaminë C, të gjitha këto mund të përfitojnë në rigjenerimin e kancerit.

Fibrat që gjenden tek mollët mund të promovojnë rregullsinë dhe t’i mbajnë gjërat të lëvizin nëpër traktin tuaj tretës.

Kaliumi ndikon në ekuilibrin tuaj të lëngut dhe mund të ndihmojë në parandalimin e mbajtjes së lëngjeve, një efekt anësor i zakonshëm i disa llojeve të kimioterapisë.

Së fundmi, vitamina C vepron si një antioksidant për të mbështetur funksionin imunitar dhe për të luftuar rritjen e qelizave kancerogjene.

6. Limonat.

Të njohur për shijen e tyre të thartë dhe aromën karakteristike, limonët japin një shpërthim vitaminash, mineralesh dhe antioksidantësh.

Ato janë veçanërisht të pasura me vitaminë C, por gjithashtu përmbajnë  kalium, hekur dhe vitaminë B6.

Studimet e tubave të testit kanë zbuluar se ekstrakti i limonit mund të ndihmojë në parandalimin e rritjes së disa llojeve të qelizave kancerogjene në sistemin tretës.

Disa studime të kafshëve tregojnë gjithashtu se disa përbërës në limon, përfshirë limonen, mund të forcojnë gjendjen shpirtërore dhe të luftojnë stresin për të luftuar depresionin dhe ankthin.

Ndërsa nevojiten më shumë hulumtime për të konfirmuar këto gjetje, shijimi i limonëve në pijet dhe ëmbëlsirat tuaja të preferuara si pjesë e një diete të shëndetshme mund të ishte e dobishme.

7. Shegët

Shegët janë të shijshme, ushqyese, duke i bërë ato një shtesë të shkëlqyeshme për çdo dietë.

Si frutat e tjerë, ato janë të pasura me vitaminë C dhe fibra, por gjithashtu paketojnë shumë vitaminë K, folate dhe kalium.

Sipas disa  hulumtimeve,  shegët mund të përmirësojë kujtesën tuaj dhe mund të ndihmojë ata që preken nga dëmtimet në përqendrimin e shkaktuar nga kimioterapia.

Një studim me 28 njerëz tregoi se pirja e 237 ml lëng shege çdo ditë për 4 javë çoi në rritjen e aktivitetit të trurit dhe përmirësimin e kujtesës.

Për më tepër, studimet për kafshët kanë zbuluar se shegët mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve të nyjeve, një efekt tjetër anësor i zakonshëm i trajtimeve të kancerit si kimioterapia.

8. Manaferrat

Manaferrat janë një lloj fruti shumëngjyrësh nga e njëjta familje me  fiqtë.

Ato janë përdorur për të trajtuar kancerin në shumë forma tradicionale të mjekësisë dhe hulumtimet e reja kanë filluar të konfirmojnë efektet e tyre të mundshme të luftimit të kancerit.

Manat janë një nga frutat e pakta të pasura me vitaminë C dhe hekur, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër anemisë së shkaktuar nga trajtimet e kancerit.

Ato janë gjithashtu të larta në një lloj të fibrave bimore të njohura si linjina, të cilat kanë treguar se përmirësojnë funksionimin imunitar dhe vrasin qelizat kancerogjene në studime.

Studime shtesë janë të nevojshme për të vlerësuar nëse ngrënia e manit në sasi normale mund të jetë e dobishme gjatë dhe pas trajtimit të kancerit.

9. Dardha

Dardhat janë të gjithanshme, plot aromë dhe janë të lehta për tu shijuar si pjesë e një diete të shëndetshme.

Ato janë gjithashtu shumë ushqyese, duke siguruar një pasuri të fibrave, bakrit, vitaminës C dhe vitaminës K.

Në veçanti, bakri luan një rol kryesor në funksionimin imunitar dhe zvogëlon ndjeshmërinë e trupit tuaj ndaj infeksionit, i cili mund të jetë i dobishëm gjatë trajtimit të kancerit.

Ashtu si frutat e tjerë, dardha mund të përmbajnë komponime të fuqishme që luftojnë kundër kancerit.

Në fakt, një studim në mbi 478 mijë njerëz tregoi se një konsum më i lartë i mollëve dhe dardhëve ishte i lidhur me një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit të mushkërive.

Antocianinat, një lloj pigmenti bimor që gjendet në dardhë, gjithashtu është e lidhur me uljen e rritjes së kancerit dhe formimin e tumorit.

10.Luleshtrydhe

Falë shijes së tyre të freskët, të ëmbël, luleshtrydhet janë të preferuara në mesin e adhuruesve të frutave.

Ato janë të pasura me vitaminë C, folate, mangan dhe kalium, së bashku me komponime antioksiduese si pelargonidin.

Përveç që mburret me një profil mbresëlënës të lëndëve ushqyese, luleshtrydhet mund të ofrojnë disa përfitime specifike për shërimin e kancerit.

Luleshtrydhet e pjekura janë të buta, duke i bërë ato të përshtatshme për ata me vështirësi të gëlltitjes.

Një studim i kafshëve tregoi se administrimi i luleshtrydheve të thara në ngrirje tek perosnat me kancer në gojë,  ndihmoi në uljen e formimit të tumorit.

Një studim tjetër tek minjtë zbuloi se ekstrakti i luleshtrydhes ndihmoi në vrasjen e qelizave të kancerit të gjirit dhe bllokimin e rritjes së tumorit.

Thënë kështu, studime me cilësi të lartë janë të nevojshme për të përcaktuar nëse luleshtrydhet shfaqin efekte antikancerogjen tek njerëzit kur hahen si pjesë e një diete të shëndetshme.

11. Qershi

Qershitë janë një lloj fruti guri që i përket të njëjtës gjini si pjeshkët, kumbullat dhe kajsitë.

Qershitë përmbajnë sasi të vitaminës C, kaliumit dhe bakrit.

Këto fruta të vogla janë gjithashtu një burim i mirë i antioksidantëve si beta karoteni, luteina dhe zeaxanthin, të gjitha këto mund të sjellin dobi për shëndetin tuaj.

Shumë studime kanë zbuluar se antioksidantët që gjenden në qershi mund të ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së qelizave të kancerit.

Për shembull, një studim tregoi se ekstrakti i qershisë vrau dhe ndaloi përhapjen e qelizave të kancerit të gjirit.

Një studim tjetër i kafshëve vëzhgoi gjetje të ngjashme, duke vërejtur se përbërës të caktuar që gjenden në qershi,  zvogëluan rritjen e qelizave të kancerit të zorrës së trashë tek minjtë.

Kërkime shtesë janë të nevojshme për të vlerësuar nëse këto gjetje vlejnë edhe për njerëzit kur qershitë hahen në sasi normale.

12. Boronicë e zezë

Boronica është një lloj kokrra të kuqe e dukshme për shijen e tyre të ëmbël, por pak të hidhur dhe ngjyrën e purpurt të thellë.

Ky frut popullor është i pasur me vitaminë C, mangan dhe vitaminë K.

Boronica gjithashtu përmban një grup antioksidantësh, duke përfshirë acidin ellagik, acidin galik dhe acidin klorogjenik.

Sipas disa hulumtimeve, manaferrat mund të ndihmojë në mbrojtjen nga dëmtimi i ADN-së, të neutralizojë komponimet e dëmshme të quajtura radikalet e lira dhe të ngadalësojë rritjen dhe përhapjen e qelizave kancerogjene.

Studime të tjera tregojnë se manaferrat mund të ruajnë shëndetin e trurit dhe përmirësojnë kujtesën, duke parandaluar potencialisht efekte anësore të caktuara të kimioterapisë.

Sidoqoftë, studime të mëtejshme janë të nevojshme për të përcaktuar nëse manaferrat ofrojnë përfitime të ngjashme tek njerëzit.