Infektuar: 9869
Shëruar: 5480
Vdekur: 303
Xhenxhefili dhe limoni, shumë të efektshëm për organizmin

Xhenxhefili dhe limoni, shumë të efektshëm për organizmin

Lifestyle July 13, 2019 - 17:00
Lexoni detajet

Xhenxhefili dhe limoni janë dy produkte natyrale që të dy bashkë mund të jenë shumë të efektshëm për organizmin. Xhenxhefili dhe limoni të kombinuara së bashku janë vërtet një përfitim për organizmin si antiinflamator, forcojnë sistemin imunitar, ndihmojnë në dobësim, për më tepër favorizojnë tretjen dhe janë antioksidues të mirë falë përmbajtjes së vitaminës C, shkruan sot Gazeta "Zëri". 

Ndihmojnë në dobësim

Kush do të humbasë peshë në mëngjes mund të përgatisë një përbërje me bazë xhenxhefili dhe limoni, që do shërbejë si një pije e mirë energjike për të nisur ditën.

Për ta përgatitur merrni një copë xhenxhefili prej 5 cm, ziejeni për disa minuta, hiqeni nga zjarri dhe shtoni limonin. Këtë përbërje e konsumoheni 10-15 minuta para mëngjesit. Ky lëng ruan dhe Ph fiziologjike.

Qetëson stomakun

Kush ka probleme me stomakun dhe nuk arrin tretjen mund të përgatisë një recetë nga gjyshja të quajtur kanarina. Ky qetësues ka një shije jo të këndshme, por që sugjerohet në rastet e dhimbjes së stomakut dhe përzierjes. Ziejini bashkë copa limoni dhe xhenxhefili dhe lëngun e përftuar e konsumoni gjatë ditës. Ndihmon dhe për tretjen, shkruan më tutje "Zëri". 

Ndihmon kundër të ftohtit dhe gripit

Xhenxhefili dhe limoni së bashku luftojnë simptomat e të ftohtit. Ata funksionojnë si një antibiotik natyral i vlefshëm për të lehtësuar simptomat e të ftohtit, dhimbjet e fytit dhe gripit. Në këtë rast mund të përgatisni një çaj.

Ziejeni një pjesë xhenxhefili prej 4 cm në gjysmë litri ujë për 10 min. Pasi të keni zierë shtojini lëngut gjysmë limoni dhe kështu do të përfitoni favoritet e vitaminës C. Merrni një gotë në mëngjes dhe një në darkë duke shtuar dhe një lugë mjaltë, i cili ndihmon në qetësimin e  simptomave.

  • Vitaminat: A, B, C
  • Proteinat: 1.8 g
  • Mineralet: Kalcium, hekur, magnez   

1. Gripi

Xhenxhefili dhe limoni së bashku luftojnë simptomat e të ftohtit. Ata funksionojnë si një antibiotik natyral i vlefshëm për të lehtësuar simptomat e të ftohtit, dhimbjet e fytit dhe gripit.

2. Stomaku

Kush ka probleme me stomakun dhe nuk arrin tretjen mund të përgatisë një recetë nga gjyshja të quajtur kanarina. Ky qetësues ka një shije jo të këndshme, por që sugjerohet në rastet e dhimbjes së stomakut dhe të përzierjes.

3. Pesha

Kush do të humbasë peshë, në mëngjes mund të përgatisë një përbërje me bazë xhenxhefili dhe limoni, që do të shërbejë si një pije e mirë energjike për të nisur ditën. /ZERI