Qumështi i bletës ka veti të jashtëzakonshme për shëndetin

Qumështi i bletës ka veti të jashtëzakonshme për shëndetin

Lifestyle qershor 12, 2019 - 08:23
Lexoni detajet

Përveç mjaltit, përdorimi i qumështit të bletës po gjen përdorim gjithnjë e më të shumtë pasi vlerësohet se nektari i bletës ka veti të jashtëzakonshme për shëndetin. Qumështi i bletës është ndër më të kërkuarit në botë, pasi është shndërruar në një biznes fitimprurës për bletarët krahas prodhimit të mjaltit, shkruan sot Gazeta "Zëri".

Ky qumësht prodhohet nga gjëndrat e bletëve, që shërben për t’i ushqyer lavrat gjatë tri ditëve para se të ushqejë mbretëreshën. Ky ushqim e mban mbretëreshën në jetë për 8 vjet, një fakt interesant ky, duke ditur që një bletë e zakonshme, e cila ka lindur nga e njëjta vezë me mbretëreshën jeton vetëm 21 ditë.

Qumështi i bletës ka ngjyrë të bardhë në të verdhë, është si krem, ka shije të thartë dhe pak aromë dhe përmban ujë, lëndë minerale, yndyra, proteina, karbohidrate, vitamina etj.

Ai mund të përdoret për kurimin e një sërë sëmundjesh si: hipertiroidisem, diabeti, hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride të larta), sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, sëmundje kronike të mushkërive, sëmundje të gojës, probleme me mishrat e dhëmbëve, probleme të fytit, sëmundje të veshkave, artrite reumatoide, probleme me riprodhimin, ndihmon në periudhat e premenopauzës etj. Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve të tiroides.

Ai është një pastrues fantastik për organizmin nga toksinat.

Ndihmon në funksionimin e veshkave, rrit jetëgjatësinë e njerëzve, duke ruajtur rininë e enëve të gjakut. Zgjeron enët e gjakut, ndihmon në uljen e kolesterinës, të triglicerideve dhe rrit imunitetin. Ky qumësht ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut, këshillohet në anemi dhe ndihmon në mikrohemorragji. Në lëkurë rregullon prodhimin e yndyrës.

Përdoret në kozmetikë, sepse ndihmon në pastrimin dhe në rinimin e lëkurës. Përdoret si agjent antibakterial dhe antivirusal lokal për probleme të ndryshme të lëkurës. Te fëmijët e sapolindur ndihmon në rritjen në peshë.

Qumështi i bletës nxit gjëndrat riprodhuese, ndihmon prodhimin e vezoreve, gjatë shtatzënisë, duke rritur nivelin e progesteronit në gjak. Rrit nivelin e testosteronit në gjak, duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore.

Stimulon gjëndrat mbiveshkore dhe ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike.

Ndihmon në funksionimin e mëlçisë dhe sëmundjet e saj hepatite dhe rigjeneron strukturën e mëlçisë. Rekomandohet që kura duhet të zgjasë një muaj, maksimumi tre muaj, ndërkohë që dozat kurative duhet të ndërmerren sipas specifikimeve përkatëse. /ZERI