81-vjeçarja nga Bostoni shpallet shoferja më e vjetër e trenit në botë

81-vjeçarja nga Bostoni shpallet shoferja më e vjetër e trenit në botë

Kuriozitete June 14, 2024 - 21:05

Një grua 81-vjeçare nga Bostoni, e cila drejton trenat për Autoritetin e Transportit të Gjirit të Massachusetts, u emërua operatorja më e vjetër e trenave në botë nga Rekordet Botërore Guinness.

Helen Antenucci, e cila filloi të punojë për MBTA në moshën 53 vjeçare në 1995, ka drejtuar trenat Blue Line për gati tre dekada.

“Kam pasur pesë vajza,” i tha ajo Guinness World Records. “Ishte një mënyrë për të më nxjerrë nga shtëpia dhe për të pasur pak paqe dhe qetësi.”

Ajo u emërua operatorja më e vjetër e trenave në botë pasi një kolege e saj aplikoi për Rekordet Botërore Guinness në emër të saj. Antenucci nuk e dinte për aplikimin derisa procesverbali u zyrtarizua.

 “Do të doja të falënderoja të gjithë bashkëpunëtorët e mi, familjen, miqtë dhe pasagjerët për mbështetjen e tyre për ta bërë çdo ditë një udhëtim të mrekullueshëm”, tha ajo.

Antenucci, e cila po i afrohet ditëlindjes së saj të 82-të, tha se nuk ka në plan të tërhiqet.

“Unë do t’i sjell pasagjerët e mi atje ku duhet të shkojnë derisa organizata ime të më thotë se nuk mundem, por nuk shoh që kjo të ndodhë së shpejti,” tha ajo. /oranews