Vendi më i vizituar në botë, qendra tregtare nëpër të cilën kaluan 105 milionë njerëz

Vendi më i vizituar në botë, qendra tregtare nëpër të cilën kaluan 105 milionë njerëz

Kuriozitete April 09, 2024 - 09:12

Shifra marramendëse milionëshe është një rekord për destinacionin turistik të Dubait të ndërtuar në vitin 2008

Kompania shumëkombëshe e Emirateve për zhvillimin e pasurive të paluajtshme Emaar pretendon se në vitin 2023 rreth 105 milionë njerëz kanë kaluar nëpër qendrën tregtare “Dubai Mall”, që e bën atë vendin më të vizituar në botë.

Kjo është një rritje prej 19 për qind krahasuar me vitin 2022, kur në qendër kaluan 88 milionë njerëz.

“Qendra jonë tregtare mishëron frymën e gjallë të qytetit dhe përkushtimin tonë ndaj cilësisë”, tha themeluesi i Emaar Mohamed Alabbar, kur prezantoi rezultatet e biznesit, transmeton Telegrafi.

Pranë ndërtesës më të lartë në botë

Image

Shifra marramendëse milionëshe është një rekord për destinacionin turistik të Dubait të ndërtuar në vitin 2008, i cili mbulon një sipërfaqe të pabesueshme prej 1.200.000 metrash katrorë – pikërisht pranë ndërtesës më të lartë në botë, Burj Khalifa.

Shifra befasuese e miliona dollarëve është një rekord për destinacionin turistik të Dubait të ndërtuar në vitin 2008, i cili mbulon një sipërfaqe të pabesueshme 1,200,000 metra katrorë – pikërisht pranë ndërtesës më të lartë në botë, Burj Khalifa, e cila ndodhet në një zonë të njohur të Dubait.

Dubai Mall përfshin rreth 1200 dyqane të markave të njohura të rrobave, këpucëve, bizhuterive, orëve, pajisjeve elektronike dhe të ngjashme, ku mund të blini për orë të tëra. Kur keni nevojë për një pushim, mund të zgjidhni një nga rreth 200 restorante, kafene dhe vende të tjera për të pushuar.

Një nga restorantet më intriguese në ofertë është sigurisht Rainforest Cafe, e cila simulon një xhungël në një mjedis urban me efekte ndriçimi.

Akuariumi i Dubait

Image

Të vish në Dubai Mall dhe të mos shohësh akuariumin e tyre monumental dhe kopshtin zoologjik nënujor do të ishte turp. Dubai Aqaurium është i mbushur me 10 milionë litra ujë dhe është shtëpia e 33,000 kafshëve – nga të cilat deri në 300 peshkaqenë dhe rreze. Çmimi i biletës njëditore për të rriturit? Rreth 50 euro.

Dubai Mall vizitohet nga banorë vendas, por edhe nga turistë nga e gjithë bota – veçanërisht nga Evropa, Kina dhe India. Emaar theksoi se në dy muajt e parë të këtij viti, rreth 20 milionë njerëz kaluan nëpër Dubai Mall, gjë që sugjeron se frekuentimi rekord mund të vazhdojë në vitin 2024.