Vogëlushja gjeniale vendos rekord botëror, lexon që në moshën dy vjeçare

Vogëlushja gjeniale vendos rekord botëror, lexon që në moshën dy vjeçare

Kuriozitete December 03, 2023 - 15:39

Leximi i fjalëve me zë të lartë që të rriturit shkruajnë në një tabletë mund të mos jetë mënyra se si shumë fëmijë kalojnë ditëlindjet e tyre të dyta, por Isla McNabb nga Kentaki e festoi ditëlindjen e saj të dytë pikërisht në atë mënyrë, gjë që mund ta bëjë atë anëtaren më të re të Mensa.

Duke folur për Librin e Rekordeve Guinness, prindërit e Islës, Jason dhe Amanda McNab, thanë se e kuptuan se inteligjenca e vajzës së tyre duhej të vlerësohej pasi kushëriri i saj i dha asaj një tabletë si dhuratë për ditëlindjen e saj të dytë, shkruan Guardian.

Babai tregoi se kishte shkruar fjalën “e kuqe” në dërrasën e zezë dhe Isla ishte në gjendje t’ia lexonte atë, edhe pse ajo ishte rreth katër ose pesë vjet më e vogël se mosha kur shumica e fëmijëve zakonisht e fitojnë këtë aftësi.

Një Jason McNabb i tronditur më pas shkroi fjalët ‘blu’, ‘verdhë’, ‘mace’ dhe ‘qen’. Isla lexoi çdo fjalë me besim, tha babai i saj Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Pas kësaj, prindërit e Islës filluan të vinin re fjalë të shkruara me shkronja shumëngjyrëshe nëpër shtëpi. Pranë karriges u lanë shkronjat “karrige”. Letrat ishin vendosur pranë divanit që shkruante “divan”, në një moment prindërit e Islës gjetën macen e tyre të përkëdhelur, Booger, të shtrirë pranë shkronjave “cat”.

Në atë moment, Amanda McNab sugjeroi që Isla t’i nënshtrohej një testi inteligjence, gjë që ata e bënë.

“Edhe pse psikologu që testoi Isla punon me fëmijë të talentuar, ai zakonisht nuk i teston fëmijët, ai bëri një përjashtim këtë herë,” tha Jason.

Rezultati, thotë ai, ishte 99 për qind në testin e IQ “Stanford-Binet” dhe Isla ishte dy vjeç e gjysmë në atë kohë.

Më 2 qershor 2022, Rekordet Botërore Guinness e renditën Isla si anëtaren më të re të Mensa-s në botë. Isla e ka kuptuar se kjo arritje ka tërhequr vëmendjen e mediave, ajo e ka parë veten në televizion dhe ndonjëherë kërkon nga prindërit që t’i shfaqin videot e saj në YouTube. Megjithatë, në pjesën më të madhe, ajo mbetet e pavetëdijshme për IQ-në e saj jashtëzakonisht të lartë. /abcnews