Gruaja thyen rekordin botëror, thur me grep për 34 orë e 7 minuta

Gruaja thyen rekordin botëror, thur me grep për 34 orë e 7 minuta

Kuriozitete November 14, 2023 - 15:03

Një grua nga Uashingtoni, e cila mësoi të punojë me grep kur ishte 8 vjeçe, praktikoi hobin e saj për 34 orë e 7 minuta për të thyer një rekord botëror.

Alessandra Hayden nga Gig Harbor theu rekordin botëror të Guinness për thur me grep më të gjatë në maratonë, konfirmoi organizata e mbajtjes së rekordeve.

“Doja të bëhesha rekordmene, por doja të bëja diçka që ishte kuptimplot për mua, kështu që ky ishte kombinimi perfekt”, tha Hayden për GWR. “Kam parë mundësi të tjera të regjistrimit të thur me grep, por kjo dukej se ishte përshtatja e përsosur, kështu që vendosa ta bëj atë.”

Hayden tregoi se gjyshja e saj e mësoi atë të punonte me grep kur ishte 8 vjeç.

“Gjyshja ime ishte vërtet dinake, por nuk ishte shumë e lëvizshme”, tha ajo. “Pra, ajo më mësoi të punoja me grep në mënyrë që të më mbante të zënë duke mos vrapuar gjatë gjithë kohës dhe duke bërë diçka që i pëlqente gjithashtu”.

Sakaq, Alessandra shtoi se familja e saj ndihmoi gjatë përpjekjes, me burrin e saj që mori përsipër punën e dëshmitarëve dhe dokumenteve./abcnews