Infektuar: 17009
Shëruar: 14716
Vdekur: 656
Disa mënyra brilante për të hequr qafe dëmtuesit dhe milingonat në kuzhinë

Disa mënyra brilante për të hequr qafe dëmtuesit dhe milingonat në kuzhinë

Kuriozitete July 14, 2020 - 16:13

Për disa, kuzhina është dhoma më thelbësore në shtëpi.

Kuzhinat dihet se janë të prekshme nga dëmtimet duke marrë parasysh të gjitha vrimat e fshehura për të cilat nuk jemi në dijeni. Jo vetëm që janë bruto dhe të padëshiruar, por ato gjithashtu mund të paraqesin një rrezik serioz shëndetësor për ju ose të afërmit tuaj, transmeton lajmi.net.

Për fat të mirë, ka disa mënyra për të hequr qafe krijesat në dukje të pathyeshme nga shtëpia juaj një herë e përgjithmonë!

Llojet kryesore të dëmtuesve të kuzhinës që mund të hasni janë:

milingonat

Fluturon

Minjtë

Buburrecat

Dëmtuesit e pantallonave

Insektet e ruajtura të produktit

Çfarë tërheq insektet dhe defektet në kuzhinë?

Dëmtuesve si shumica e krijesave të gjalla kanë nevojë për tre elementët thelbësorë për të mbijetuar: strehim, ujë dhe ushqim. Kuzhinat mund të bëhen një strehë tërheqëse për dëmtuesit kur bien temperaturat, veçanërisht kur ata kanë nevojë për strehim.

Ngrohtësia e siguruar nga pajisjet e gatimit, së bashku me bollëkun e ushqimit dhe ujit, i ndihmon ata të ndjehen mirë në shtëpi. Për më tepër, kabinat e plehrave dhe rrëmujave shërbejnë si një vend ideal fole për brejtësve.

Llak i mentës

Besoni apo jo, milingonat nuk mund të durojnë erën freskuese të specave që na pëlqen të gjithë. Një ide që mund të implementoni është të hapni qirinjë mente dhe t’i vendosni ato në të gjitha vendet kritike përreth shtëpisë.

Pastrues enësh

Milingonat mbështeten në ndjenjën e tyre të nuhatjes; prandaj mënyra më e mirë për t’i mbajtur ata jashtë shtëpisë tuaj është të ndërpresë gjurmët e aromave të tyre.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të mbushni një shishe me llak me ¼ filxhan pastrues gjellësh dhe të derdhni ujë, shkruan healthy life boxx. Shikoni për vendet që vijnë nga milingonat dhe spërkatni ato zona me përzierje.

Hudhër

Disa njerëz nuk mund ta durojnë erën e hudhrës, por ata që nuk e kanë mend atë mund ta përdorin hudhrën si një heqje natyrore të milingonave. Pritini disa karafil të hudhrës dhe lërini ato në vendet ku milingonat dhe dëmtuesit kryesisht hyjnë në shtëpinë tuaj.

Kastravecë

Kastravecat janë një rostiçeri perfekte në ditët e verës, pasi përmban shumë ujë. Tani mund të shijoni shijen freskuese të trangujve, dhe në të njëjtën kohë përdorni lëvozhgën për të hequr qafe milingonat dhe dëmtuesit.

Kanellë

Nuk është e sigurt se çfarë i bën milingonat të shmangin kanellën, erën ose diçka tjetër. Sidoqoftë, njerëzit pretendojnë se ata u shpëtuan me sukses të milingonave dhe dëmtuesve me përdorimin e kanellës. Vendosni shkopinj kanellë ose pluhur nga dritaret dhe dyert ose vendet ku milingonat po hyjnë në kuzhinën tuaj.

Lëng limoni

Limoni mund të përdoret në dy mënyra për të parandaluar një pushtim dëmtues. Në rastin e parë, nëse jeni të vetëdijshëm për pikat e hyrjes, spërkatni lëng limoni ose nëse nuk e dini se nga vijnë, derdhni lëng limoni në enët e vogla dhe lini ato në hyrje të shtëpisë.