Revista prestigjioze “Billboard” vë në pah mosmarrëveshjet që u bënë për “Sunny Hill”-in

Revista prestigjioze “Billboard” vë në pah mosmarrëveshjet që u bënë për “Sunny Hill”-in

Kultura June 17, 2022 - 13:25

Revista prestigjioze “Billboard” ia ka dedikuar një shkrim “Sunny Hill Festival”, i cili këtë vit është zhvendosur nga Prishtina në Tiranë. 

Një festival ndërkombëtar muzikor, i themeluar nga babai i Dua Lipës, për të promovuar vendlindjen e tij Kosovën, është zhvendosur në Shqipëri, nis shkrimi.

“Festivali ‘Sunny Hill’ bëri debutimin e tij në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, në vitin 2018 dhe u zhvillua sërish në vitin 2019, duke sjellë artistë si Miley Cyrus, Calvin Harris, Martin Garrix dhe Action Bronson një nga vendet më të reja dhe më të varfra të Evropës. Dua Lipa me origjinë britanike ishte gjithashtu një kryesuese e njohur.

Dukagjin Lipa, babai dhe menaxheri i këngëtares, tha se festivali i solli Kosovës publicitet të paçmuar, duke përfshirë mbulimin në më shumë se 500 media ndërkombëtare. Ngjarja u pezullua në 2020 dhe 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit”, vazhdon më tej.

Sipas shkrimit, është vendosur të rikthehet këtë verë, por Lipa tha të martën vonë se “pas një pritjeje të gjatë, shumë përpjekjeve, kërkesave”, ai kishte marrë “një vendim të vështirë, por të nevojshëm” për të organizuar ngjarjen 4-7 gusht në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Ai tha se një mosmarrëveshje politike midis partisë në pushtet të Kosovës dhe asaj në opozitë i pengoi organizatorët të merrnin lejen për të mbajtur festivalin.

Ai dhe drejtorët e tjerë të festivalit kishin kaluar tre vjet duke u përpjekur të bindnin qeverinë kombëtare që t’i lejonte ata të menaxhonin një sipërfaqe prej 17 hektarësh (42 hektarë) parku dhe të ndërtonin infrastrukturën e duhur për festivalin vjetor. Nuk kanë marrë leje as për festivalin e gushtit.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, i Lidhjes Demokratike të Kosovës në opozitë, favorizoi mbajtjen e festivalit muzikor. Ai akuzoi Qeverinë kombëtare, e cila drejtohet nga Lëvizja Vetëvendosje, se ka vonuar vendimin dhe ka tentuar të ndryshojë vendimin e këshillit bashkiak.

Ministri i Kulturës i Kosovës Hajrulla Çeku, tha se pengesa erdhi nga organizatorët e festivalit që kërkonin një qira 99-vjeçare. Qeveria nuk mund të nxitonte në një marrëveshje të tillë dhe “procesi i vendimmarrjes kërkon kohë që të jetë i plotë dhe jo i gabuar apo abuziv”, tha Çeku.

Megjithatë, Lipa ia atribuoi vonesën një lufte për pushtet midis Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës erdhi “në kurriz të festivalit dhe dobisë që krijon për imazhin e shtetit dhe vlerat që përfaqëson shoqëria e tij”.

Sido që të jetë, lëvizja e festivalit nuk u ka pëlqyer njerëzve në Kosovë. Një parti tjetër opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kërkoi dorëheqjen e qeverisë që “humbi një festival që do të promovonte Kosovën”, tha Besnik Tahiri, një lider i lartë i partisë.

Më tej, Bilboard vazhdon se kryetari i Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj tha për Associated Press se qeveria e tij ofroi menjëherë kryeqytetin e Shqipërisë “si një zëvendësim në një përpjekje për të mbajtur festivalin ndërkombëtar në një qytet të madh shqiptar”. Shqiptarët etnikë përbëjnë shumicën e popullsisë së Kosovës.

Si provë se Festivali Summer Hill është në vendin e duhur, kryebashkiaku vuri në dukje se për këtë Bashkimi Evropian emëroi Tiranën si kryeqytetin e të rinjve të BE-së. Ai përmendi edhe disa VIP-a me rrënjë shqiptare, nga humoristi i ndjerë Gjon Belushi e deri te e ndjera Nënë Tereza, e njohur tashmë si Shën Tereza e Kalkutës, transmeton Abc.News.al.

“Dua Lipa dhe festivali i saj bëjnë po aq, nëse jo më shumë, në promovimin e një kombi që godet me grusht mbi peshën e tij”, tha Veliaj.