Gara për çmimin Oscar, prestigjiozja amerikane rëndit Yllka Gashin në mesin e aktorëve të njohur

Gara për çmimin Oscar, prestigjiozja amerikane rëndit Yllka Gashin në mesin e aktorëve të njohur

Kultura January 13, 2022 - 11:25

The Hollywood Reporter ka vendosur Yllka Gashin në garë me aktorë të njohur si pretendente për të fituar çmimin Oscar.

“Nuk ka gjë të tillë si një Oscar për aktrimin më të mirë ndërkombëtar, por zgjedhja për çmimin Oscar për filmin më të mirë ndërkombëtar të këtij viti mund të vendoset si një garë midis veteranëve të aktrimit (Javier Bardem, Noomi Rapace, Dan Stevens) dhe të ardhurve (së pari italiani -timeri Filippo Scotti, debutimi kosovar Yllka Gashi), performancat e së cilës janë në qendër të pretendentëve për çmimet e vitit 2022.”

Së fundi, ‘Zgjoi’ ka hyrë edhe në listën e ngushtë për nominimet për festivalin prestigjioz ‘Oscars’.

‘Zgjoi’ përcjell Fahrije Hotin nga Krusha e Madhe (interpretuar nga aktorja Yllka Gashi),  e cila është në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë. Ajo fillon një biznes bujqësor për ta siguruar mbijetësën e familjes së saj në një ambient tradicional patriarkal ku ambicia e saj për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë. Punët bujqësore fillojnë t’i ecin mbarë pos bletëve që janë shumë kaotike dhe agresive ndaj saj. Në rrugëtimin e saj për ta gjetur paqen me bletët, ajo fillon ta gjejë edhe paqen me veten për të jetuar në një situatë të re për të./KultPlus/