Kurti takohet me Gjon Muharremajn, këngëtarin që përfaqësoi Zvicrën në “Eurovision”

Kurti takohet me Gjon Muharremajn, këngëtarin që përfaqësoi Zvicrën në “Eurovision”

Kultura August 23, 2021 - 13:31

Krejt çka dëshiron Gjon Muharremaj është që muzika e tij të lërë gjurmë te njerëzit, qoftë gëzim ose melankoli.

“Thjesht unë dua që njerëzit ta ndjejnë muzikën time në të gjitha mënyrat e mundshme”, tha këngëtari shqiptaro-zviceran gjatë bisedës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në takimin në zyrën e tij.

Kurti e përgëzoi këngëtarin për emocionet që u dhuron njerëzve me zërin e tij të kristaltë, për përfaqësimin dinjitoz dhe arritjen kulminante në garën e “Eurovisionit 2020”, ku ai përfaqësoi Zvicrën, me këngën “Tout l’univers”.

“Arritja më e madhe e një artisti është kur arti i tij step pa joshje shikuesin ose dëgjuesin. Ti Gjon e ke arritur këtë në ‘Eurovision’”, i tha kryeministri fituesit të vendit të tretë të garës evropiane të këngës.

Gjon Muharremaj e falënderoi kryeministrin për vlerësimin dhe tha se është i lumtur që me interpretimin e tij e ka bërë krenar popullin shqiptar kudo që është.

“Për mua merr më shumë kuptim kjo krenari, meqenëse unë jam fëmijë i një babai nga rrethina e Suharekës në Kosovë dhe e një nëne nga rrethina e Tiranës, në Shqipëri”, tha ai.

Gjon Muharremaj performon me nofkën “Gjon’s Tears” (Lotët e Gjonit). Ky emër i referohet një përjetimi të fëmijërisë, kur si nëntëvjeçar kishte performuar në piano për gjyshin e tij, të cilit i kishin rrjedhur lotët nga emocioni teksa i nipi këndonte.

Këngëtari 23-vjeçar, që me zërin e tij unik ka fituar admirimin e miliona adhuruesve anekënd globit, e njoftoi kryeministrin për planet që i ka në të ardhmen, ofertat e shumta muzikore dhe koncertet që planifikon t’i realizojë në vendlindjet e prindërve, si edhe nëpër shtete të tjera të Evropës, gjithnjë duke i respektuar masat për parandalimin e përhapjes së variantit të ri të virusit.

“Po provoj të jem një dritë e vogël në këtë situatë të pandemisë”, tha ai. /Zëri