Infektuar: 98835
Shëruar: 83591
Vdekur: 2008
Koronavirusi i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur shqiptar

Koronavirusi i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur shqiptar

Kultura February 28, 2021 - 21:21

Është ndarë nga jeta ditën e sotme skenaristi dhe regjisori i mirënjohur shqiptar Kujtim Gjonaj.

Gjonaj mësohet se ishte prekur nga Covid-19 dhe është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare.

I lindur në Tiranë Gjonaj është skenarist, regjisor i filmave dokumentarë dhe vizatimorë, producent dhe botues shqiptar.

Kujtim Gjonaj ka lindur në 13 nëntor të vitit 1946 në qytetin e Tiranës. Në vitin 1968 mbaron studimet e larta në Universitetin e Tiranës Dega Gjuhë – Letërsi dhe po atë vit fillon punën si redaktor i skenarëve të filmave dokumentarë në Kinostudion ‘Shqipëria e Re’. Në vitin 1974 kalon si regjisor në sektorin e filmave dokumentarë duke shkruar edhe shumë nga skenarët e këtyre filmave.

Në filmin artistik ai ka shkruar katër skenarë, përmendim këtu skenarin e filmit ‘Thirrja’ që do të ishte dhe skenari i tij i parë në filmin artistik në vitin 1976, filmat ‘Ata ishin katër’ dhe ‘Cirku në fshat’ në vitin 1977, filmin ‘Këshilltarët’ në vitin 1979.

Pas viteve 90’ Kujtim Gjonaj ka qenë për një kohë Drejtor i Alba Filmit dhe më pas krijoi një shtëpi prodhuese filmike, ‘Bota Shqiptare’, ndërmjet të cilës vazhdon krijimtarinë e tij profesionale.

Kjo shtëpi prodhuese është edhe një shtëpi botimi ma anë të së cilës botuesi Gjonaj prodhon biografitë e figurave të shquara të kombit si Ali Pasha Tepelenën, Faik Konica, Jeronim De Rada, Naim Frashëri, Nënë Tereza, Sulejman Pitarka (Artist i Popullit)), etj.

Këto biografi i shërbejnë më pas si bazë për skenarët e filmave dokumentarë mbi këto figura. Me dokumentarin ‘Enciklopedi që ecën më këmbë’, Kujtim Gjonaj do të vlerësohej me Kupën e Festivalit në Festivalin e XII-të të Filmit Dokumentar Shqiptar të mbajtur në Tiranë në vitin 2006./Syri.net

Image