Infektuar: 98835
Shëruar: 83591
Vdekur: 2008
Fitimet e filmave të Hollivudit ranë vitin e kaluar

Fitimet e filmave të Hollivudit ranë vitin e kaluar

Kultura January 14, 2021 - 14:50

Fitimet e filmave hollivudian ranë vitin e kaluar dhe panë një rënie prej 80 përqind në Amerikën e Veriut, ndërsa koronavirusi mbylli kinematë dhe studiot e filmit vonuan shfaqjen e shumë filmave.

Sipas kompanisë kërkimore Comscore, shfaqja e filmave në Amerikën e Veriut në vitin 2020 solli 2.2 miliardë dollarë, dhe një vit më parë 11.4 miliardë dollarë, raporton “Hina”, transmeton “Zeri.info”

Të ardhurat e krijuara në vitin 2020 janë aq të ulëta sa nuk janë regjistruar për gati 40 vjet, sipas Box Office Mojo.

Të ardhurat e vitit të kaluar ishin më të ulëta se në vitin 1981, kur të ardhurat ishin 918 milion dollarë, dhe atë vit "Supermeni II" ishte goditja më e madhe.

Fitimet në rënie

Sipas revistës Variety, fitimet globale të filmave të Hollivudit në vitin 2020 ranë 71 përqind.

Pandemia mbylli kinematë në të gjithë botën në mes të marsit 2020 dhe solli disa zinxhirë të vegjël si dhe të mëdhenj si AMC Entertainment në prag të falimentimit.

Një total prej 274 filmash, përfshirë filmin më të pritur të James Bond "No Time to Die", "Top Gun: Maverick" dhe i nënti "Fast and Furious", kanë shtyrë premierat e tyre në 2021, sipas një raporti të Comscore.

Kjo është arsyeja pse filmi i Sony Pictures "Bad Boys for Life" fitoi më shumë vitin e kaluar. Filloi të shfaqej në kinema në janar dhe fitoi 206 milion dollarë.

Comscore thekson se shumica e të ardhurave në vitin 2020 erdhën nga kinematë me makinë. /Zëri