Infektuar: 35549
Shëruar: 21746
Vdekur: 939
Audioinxhinieri legjendar Bruce Swedien vdes në moshën 86-vjeçare

Audioinxhinieri legjendar Bruce Swedien vdes në moshën 86-vjeçare

Kultura November 18, 2020 - 11:30

Ai ishte i njohur më së shumti për regjistrimin dhe miksimin e këngëve të Michael Jackson si: ‘Off the Wall’, ‘Thriller’ dhe ‘Bad’.

Inxhinieri legjendar i audios dhe bashkëpunëtori i Michael Jackson Bruce Swedien ka vdekur, shkruan RollingStone, transmeton Zeri.info.

Vajza e tij, muzikantja Roberta Swedien, ndau në Facebook se inzhinieri i njohur vdiq më (16 nëntor). "Ai kishte një jetë të gjatë plot dashuri, muzikë të shkëlqyeshme, varka të mëdha dhe një martesë të bukur," shkroi ajo.“Ne do ta festojmë atë jetë. Ai ishte i dashur nga të gjithë” Ai ishte 86 vjeç.

I lindur nga një qiftë muzikantësh klasik të trajnuar, Swedien u hodh në regjistrim që në moshë të vogël. Në moshën 21 vjeç, ai ishte duke punuar dhe regjistruar profesionalisht, së pari për RCA Victor dhe më pas përfundimisht nën regjistrimin e pionierit Bill Putnam në Universal Recording. Gjatë asaj kohe, Swedien regjistroi artistë si Count Basie, Duke Ellington dhe Dinah Washington.

Gjithashtu në atë kohe ai ra në kontakt me një producent të atëhershëm në pritje me emrin Quincy Jones, i cili i kërkoi atij që të bashkëpunonte me të në albumin debutues të Michael Jackson ‘Off the Wall’ pasi ata punuan në kolonën zanore të ‘The Wiz’ së bashku.

Swedien regjistroi dhe miksoi Off the Wall, Thriller, Bad dhe Dangerous, duke u bërë një bashkëpunëtor i ngushtë i Jones dhe Jackson gjatë procesit. "Nuk ka fjalë të mjaftueshme për të shprehur sa Bruce donte të thoshte për mua", shkroi Jones në një homazh të postuar në Instagram. "Unë gjithmonë kam thënë se nuk është rastësi që më shumë se katër dekada më vonë, pa marrë parasysh se ku shkoj në botë, në çdo klub, në çdo cep, që ende dëgjon 'Billie Jean', 'Beat It', 'Wanna Be Starting Something,' & 'Thriller’.

'Ky ishte gjeniu zanor Bruce Swedien, dhe deri më sot, ende dëgjoj artistë që përpiqen ta kopjojnë atë.

Do të më marrë malli për praninë tënde çdo ditë "Svensk", por unë do të çmoj çdo moment që ndamë së bashku duke qeshur, dashuruar, jetuar dheduke ndare me të tjerë’ Pusho në paqe vëllai im. "/Zëri