Infektuar: 34295
Shëruar: 21043
Vdekur: 914
“Netflix”-i promovon Chadwick Bosemanin për Oscar të dyfishtë

“Netflix”-i promovon Chadwick Bosemanin për Oscar të dyfishtë

Kultura October 22, 2020 - 17:16

“Netflix”-i ka vendosur të nisë një fushatë Oscar-i për të ndjerin Chadwick Boseman, shkruan NME.

 Platforma e “streaming” konfirmoi për “Variety” se ata do ta propozojnë emrin e Bosemanit në kategorinë e aktorit kryesor për rolin e tij në filmin e ardhshëm të “Netflix”-it, “Black Raundi Ma Rainey”.

Rolin e Ma Raineyt e luan Viola Davis, e cila do të synojë të garojë për aktoren më të mirë. Boseman e ka rolin e trumbetuesit ambicioz të Ma-së, Levee. Ngjarja zhvillohet në Chicagon e vitit 1927 dhe bazohet në shfaqjen me të njëjtin emër fituese e Çmimit Pulitzer nga August Wilson.

Ky është edhe adaptimi i dytë i Wilsonit për producentin Denzel Washington pas atij “Fences”, në të cilën luajti edhe Davis. Nëse Boseman dhe Davis janë të dy të nominuar për Oskar, kjo do të shënonte herën e dytë në histori që dy aktorë me ngjyre të ishin nominuar nga i njëjti film, pas “Purple Color”.

Chadwick Boseman gjithashtu pritet të kandidohet për kategorinë e aktorit më të mirë dytësor për rolin e tij në “Da 5 Bloods” të Spike Lee-së. Viola Davis, duke përshkruar punën me Bosemanin në filmin “Ma Rainey's Black Bottom”, se ai ishte “bashkëpunëtori përfundimtar”.

“Ma Rainey’s Black Bottom” do të lansohet në “Netflix” me 18 dhjetor. /Zëri