Infektuar: 14939
Shëruar: 12325
Vdekur: 611
Ish-agjenti i CIA-s merr përsipër “Taken 2”

Ish-agjenti i CIA-s merr përsipër “Taken 2”

Kultura September 09, 2020 - 17:11

Liam Neeson ishte një yll i nominuar për çmimin e Akademisë kur “Taken” i regjisorit Pierre Morel u lansua në 2008-n. Portretizimi i Bryan Millsit, një ish-operativ i CIA-s, në kërkimin e rrëmbyesve të trafikimit seksual të vajzës së tij u bë një sukses kulti dhe e bëri atë një yll të plotë veprimi në gati 60 vjeç, shkruan CNN.

Si i tillë, “Taken 2” u paraqit në kinema këtë fundjavë, duke sjellë 50 milionë dollarë. Filmi i parë që bëri kaq shumë në tri ditë që nga “The Dark Knight Rises” në korrik. “Taken 2” nuk është aq shumë një vazhdim, sa është një zgjatim i filmit të parë.

Vëllezërit shqiptarë të viktimave të Neesonit kërkojnë hakmarrje. “Të vdekurit na thërrasin për drejtësi”, thotë Murad Krasniqi, horri i filmit i luajtur nga Rade Serbedzija. Këtë herë drejtori është Olivier Megaton i Francës, i cili thuhet se miratoi mbiemrin e tij sepse ditëlindja e tij bie më 6 gusht 1965, 20 vjet pas bombardimeve atomike të Hiroshimës, Japoni.

Duket se hollësia nuk është fortë e tij ose e filmit të tij. Spiunazhi është sinonim i shpërthimeve në serinë “Taken”, së bashku me pothuajse çdo përfaqësim filmik të CIA-s nga Jack Ryan te Jason Bourne. “Ky është gjithmonë qëllimi në Hollywood”, thotë Melissa Boyle Mahle. “Kjo është shkurtesa e Hollywoodit”. Një operative e fshehtë e CIA-s për 16 vjet, Mahle di për ato që po flet. “Fusha ime e ekspertizës ishte Lindja e Mesme dhe antiterrorizmi”, thotë ajo.

“Unë bëra punën klasike që amerikanët mendojnë se spiunët e bëjnë jashtë shtetit”. Pavarësisht mundësisë për të lënë detaje rreth jetës së saj, Mahle tregon se e gjithë karriera e saj bazohej rreth gjetjes së njerëzve. “Unë jam martuar me burrin tim përgjithmonë dhe kemi gjetur një mënyrë për ta bërë atë të funksionojë”. Por të jetosh i fshehtë do të thotë të gënjesh të gjithë, duke përfshirë edhe fëmijët. “Këtu ne jemi duke u përpjekur të ngremë amerikanë të ndershëm, të ndershëm, por po i gënjejmë ata nga dita e parë dhe po e bëjmë për arsyen specifike të mbrojtjes së sigurisë kombëtare”, thotë Mahle. “Kur ju zgjidhni atë moment për të thënë, ‘meqë ra fjala bir, unë të kam gënjyer gjatë gjithë kohës’, është e vështirë”. /Zëri