Infektuar: 14939
Shëruar: 12325
Vdekur: 611
Jamie Cullum fiton çmimin “Ivor Novellos” për këngën e frymëzuar nga Amy Winehouse

Jamie Cullum fiton çmimin “Ivor Novellos” për këngën e frymëzuar nga Amy Winehouse

Kultura September 02, 2020 - 15:08

Jamie Cullum ka folur për krenarinë e tij në marrjen e çmimit “Ivor Novello” për një këngë pjesërisht të frymëzuar nga miqësia e tij me të ndjerën Amy Winehouse.

Kënga e tij “The Age of Anxiety” u emërua “Kënga më e mirë muzikore dhe lirike” në çmimet e këtij viti, të paraqitura praktikisht për shkak të kufizimeve të koronavirusit, shkruan BBC.

Muzikanti dhe prezantuesi i “Radio 2” tha se ishte “një nder i madh të njihem për një këngë në të cilën vërtet besoj”, transmeton “Zeri.info”.

Tekstet e tij u referohen teksteve që ai mori nga Winehouse, e cila vdiq në 2011-n. “Unë kam qenë duke kaluar nëpër studion time dhe kam gjetur disa telefona të vjetër dhe gjeta disa tekste”, tha Colin Paterson sot në BBC.

“Amy dhe unë ishim miq të mirë dhe turneu im i parë ishte me të”, vazhdoi ai. “Ajo ishte akti im mbështetës, nëse mund ta besoni”. Cullum i përshkroi mesazhet si “tekste midis dy miqve”, të cilët “ishin të dy në një periudhë të ndryshme në jetën tonë - një kohë më pa kujdes”.

Image

Çmimet vjetore të shkrimit të këngëve do të zhvilloheshin në maj, por u shtynë për në shtator për shkak të pandemisë Covid-19.

Nderime të tjera këtë vit përfshijnë Joan Armatradingun, të cilës iu dha "Fellowship Academy Ivors" për kontributin e saj në muzikë.

Reperi londinez Dave dhe dhe bashkëshkrimtari Fraser T Smith fituan çmimin për këngën më të mirë bashkëkohore për "Black", i njëjti çmim që fituan në 2018-n.

 

Fituesit e tjerë të shpallur të mërkurën ishin:

Albumi më i mirë Gray Area, i shkruar nga Inflo dhe Little Simz dhe interpretuar nga Little Simz;

Melodia më e mirë origjinale e filmit, e kompozuar nga Bobby Krlic;

Muzika më e mirë origjinale e videolojërave "Draugen", e kompozuar nga Simon Poole;

Muzika më e mirë televizive "Euphoria", e kompozuar nga Labrinth;

Performimi më i mirë, i realizuar  Calvin Harris dhe Rag 'N' Bone Man;

Çmimi "Rising Star Mysie";

Kantautori i vitit  Steve Mac.

/Zeri