Infektuar: 1110
Shëruar: 843
Vdekur: 30
Dumoshi ngushëllon familjen e Ahmet Brahimajt

Dumoshi ngushëllon familjen e Ahmet Brahimajt

Kultura May 07, 2020 - 12:30
Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, përmes një telegrami i ka shprehur ngushëllime familjes së të ndjerit, ish-drejtorit të Baletit të Kosovës, Ahmet Brahimaj, transmeton “Zeri.info”.

Sipas Dumoshit, Ahmeti ka qenë njeriu me të cilin është identifikuar baleti në Kosovë dhe se ai do të jetë i pazëvendësueshëm në kulturën shqiptare.

“Me pikëllim të madh e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të të dashurit tuaj, Ahmetit. Ahmeti ka qenë njeriu me të cilin është identifikuar baleti në Kosovë. Kur ka folur dikush për baletin e ka pasur në mendje Ahmetin”, ka shkruar Dumoshi.

Ministrja gjithashtu ka cekur se Brahimaj ishte ndër të parët që kishe formuar Ansamblin e Baletit, në vitet e ‘70-ta, në Kosovë.

“Ahmet Brahimaj është prej njerëzve të parë që është marrë me balet dhe është edukuar në këtë fushë duke qenë prej gjeneratave të para të Baletit të Kosovës. Si një ndër balerinët e parë, ai ka formuar Ansamblin e Baletit në vendin tonë në vitet e ‘70-ta të shekullit 20”, ka thënë ajo.